eleze Dr. C. Boertien, Commissaris der Koningin in Zeeland, ontving 24 november 1984 uit handen van de voorzitter van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen het derde en laatste deel van de Encyclopedie van Zeeland. Een standaardwerk was hiermee voltooid! Want hoewel er veel kritiek op deze regionale encyclopedie mogelijk is (onbegrijpelijke omissies, onvolledigheden, fouten - we zullen daar verder op deze plaats niet op ingaan -), kunnen we m.i. toch zeker van een standaarduitgave spreken. Een nuttige uitgebreide biblio grafie en een index besluiten dit derde deel. Als we in die laatste onder de kop Geschiedenis kijken treffen we daar een apart subkopje Tweede Wereldoorlog aan, dat overigens ook weer onder verdeeld is. Uiteraard niet verwonderlijk voor een provincie als de onze, die in die periode zo geleden heeft. Dit jaar wordt landelijk gevierd dat de bezetter 40 jaar geleden verdreven werd. Zoals U weet hebben wij dat het afgelopen jaar al uitgebreid gedaan, aangezien Zeeland voor het grootste deel in het najaar van 1944 is bevrijd. Er is toen ook een stroom van publicaties verschenen. Het lijkt ons goed hier nog eens de aandacht te vestigen op een verleden najaar uitgekomen boek, geschreven door een lid van onze Kring. We bedoelen 'De zee woont in ons huis. Walcheren 1944-1946', van de hand van Tina Keller. De schrijfster verloochent haar vorige professies (journaliste en bibliothecaresse) niet: 'De zee' is vlot geschreven en goed gedocumenteerd. Tina Keller heeft zich gebaseerd op eigen dagboekgegevens. Hoewel zij persoonlijk bij haar onderwerp betrokken is en de schokkende gebeurtenissen op Walcheren aan den lijve heeft meegemaakt (haar ouderlijk huis stond aan het Park van Nieuwenhove, weet zij toch de nodige distantie te bewaren. Dit aardige boekje, dat 135 pagina's bevat en geïllustreerd is met zwart-wit foto's, bestaat in feite uit een chronologisch relaas, beginnend in October 1944 en eindigend in februari 1946. De ingrijpende periode van de inundatie dus ('Voor onze ogen wordt het vertrouwde landschap uitgewist...het hele oude land van Walcheren, dat je kunt lezen als een boek...het gaat weg', p. 41), die ons landschap voorgoed zou veranderen. Bij dezelfde uitgever verscheen ook 'Walcheren onder vuur en water 1939-1945', een fotoboek met bijschriften, waaraan ons lid A.H. van Dijk (bekend van zijn 'Dijkjes' in 'De Wete') meewerkte. Het boek beleefde in korte tijd twee drukken. Naar ons werd medegedeeld is het thans bij de uitgever uitverkocht. Encyclopedie van Zeeland, deel 111, Middelburg, Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, 1984 (prijs van de totale encyclopedie 525,-, voor leden van het Zeeuwsch genootschap 420,-, de delen zijn niet afzonderlijk verkrijgbaar) Tina Keller, De zee woont in ons huis. Walcheren 1944-1946, Middelburg, Den Boer Middelburg/Uitgevers, 1984 (prijs: 19,50) A.H. van Dijk e.a., Walcheren onder vuur en water 1939-1945, Middelburg, Den Boer Middelburg/Uitgevers, 1984 (prijs: 28,50). P.S. 25

de Wete | 1985 | | pagina 27