HERINNERINGEN Deze foto is gemaakt vóór medio 1894, want van de beplanting op de Balans is niets te bespeuren. Koetsier Hendrikse kon tevreden zijn, maar zijn beste tijd zat er op. Hij heeft nog veel jaren met zijn koetsen gereden, maar in 1898 reed de eerste auto door Middelburg. C. Sanderse Bronnen: Handelingen Gemeenteraad Middelburg Archief Gemeentewerken Middelburg In 'De Wete' van april staat hij zo mooi afgebeeld, die stoepsteen uit Domburg, door Frans Broeksma getekend. Ook Koudekerke was rijk aan zulke stenen, voor een deel verzameld door notaris Loeff (zie jaargang 1976 Zeeuws Tijdschrift, pag. 212). Aan de noordzijde van de kerk stond er één, buiten het hek dat toen de kerk omringde. Twee stonden er bij de ingang van de Middelburgsestraat, nu Brouwerijstraat. Drie vond je er bij het kantoor van notaris Loeff en verder stonden er bij huize 'Het Meulwal', één grote en twee kleintjes. Waar zijn ze gebleven? We vonden er één in het Vebenabos aan de weg bij 'De Boshut' tegenover 'Huize Doorsnee'. Twee zijn er verhuisd naar de Heren gracht 122-124 in Middelburg. Notaris Loeff kocht dit huis en kreeg van de gemeente Middelburg toestemming om op haar grondgebied deze twee stenen te plaatsen. In het huis no. 124 was in de meterkast aan de binnenzijde de vergunning aangebracht en de familie Van Belleghem die nu dit huis bewoont, vertelde me dat de vergunning nog altijd aanwezig is. Mevrouw Van Belleghem vertelde mij ook, dat, toen zij het huis kochten, er een overwoekering was van veel groen in de tuin en toen ze dit terugsnoeiden, ze tot hun verbazing de steen vonden die eenmaal gemetseld zat in het kantoor van notaris Loeff te Koudekerke met de naam 'De Brouwerij' (Iets voor de commissie Kleine Monumenten?). Nog verder onderzoek bracht me op Kade 45 te Veere bij mevrouw Loeff en ook daar staan in de tuin twee stoepstenen, oorspronkelijk afkomstig uit Koudekerke. De foto laat zien, waar de twee stoepstenen stonden, die nu op de Herenracht in Middelburg staan. Op de foto zette ik een pijltje om aan te geven waar de steen in de muur zat met de naam 'De Brouwerij'. Na de overgave van Middelburg aan de troepen van de Prins van Oranje in 1574 gaf deze toestemming om in Koudekerke een brouwerij te vestigen met voor hem de nodige inkomsten hieruit. Deze brouwerij stond dus waar later het kantoor van Mr. P. Loeff gevestigd was, terwijl de boerderij die daarvoor daar stond, ook altijd die naam heeft gedragen. De afbeelding van de stoepsteen in De Wete bracht me terug in mijn 8

de Wete | 1985 | | pagina 10