het geslacht der Edelen van den Abeele bekend. Een geleerd oudheidkundige vermoedde dat de naam afgeleid was van een oud woord Abel of bekwaam, zodat de Abeele zou beduiden het habiele of bewoonbare. Men twijfelt of de naam te maken heeft gehad met de 'Abeel-boom'. Als men nu langs de Grote Abeele komt, blijkt de eertijds zo bekende uit spanning 'La Belle Vue' een bouwval te zijn, maar het bestaat nog wel. Ook belangrijke families uit vroeger tijd ontvingen daar hun gasten of ver welkomden ze daar. Zo schreef de Middelburgse burgemeester Schorer in 1810 in zijn dagboek: 'mijn zoon en dogter kwamen van Parijs terug, toen wij aan de Abeele thee dronken. Alweer een zegen, die ik erkennen moet. Het is aangenaam, zijn betrekkingen na een afwezen van 8 weken weer te zien'. Bij een bezoek aan Walcheren reed de keizerin Marie Louisse, prinses van Oostenrijk, keizerin van Frankrijk (de tweede echtgenote van Napoleon) te paard met haar gevolg over de Langeville, langs de Abeelse Zandweg, Abeele, weer naar Middelburg. Of zij 'gepleisterd' heeft in 'La Belle Vue' vermeldt de historie niet. (Men moet hierbij niet vergeten, dat het Kanaal door Walcheren er nog niet was. Red.). Naast 'La Belle Vue' staat het oude herenhuis 'Huize Abeele', thans weer in bewoonbare staat gebracht. Dit huis is eertijds bewoond geweest door het echtpaar Abeleven-Labberton. Mevrouw Abeleven kwam op tragische wijze om het leven in 1980 in haar huis 'De Gulden Garnaele' in Veere. Zij schreef in 1942 haar boek 'Zeeland vocht door', dat zich afspeelt in Huize Abeele. Zij schrijft over het echtpaar dat de hoofdrol in het boek speelt: 'Zij hooren bij elkaar en hun beider hart ligt in Abeele, dat kleine gehucht gelegen aan den schilderachtigen kronkelenden Ouden Vlissingschen Weg van Vlissingen naar Middelburg, dien ouden weg met zijn onmogelijke hobbelkeien, nog onder Napoleon gelegd. De boerinnen in de omgeving schudden hun hoofden en beweerden: 'Da duur nie lank, dat 11

de Wete | 1985 | | pagina 13