ouwen ze vast en zeker nie uut ier op den Abeele, zukken jongen volk Binnen veertien daegen bin ze weeral vort, je za 't zie! Maar meneer en mevrouw van 't Witte Uus waren en bleven en bouwden er moeizaam aan hun bestaan'. Onder de hiervoor genoemde buitenplaatsen werd ook Poelwijk genoemd. Poelwijk werd in 1852 bewoond door de Souburgse burgemeester A.J. van Teylingen. Er bestaat nog een overblijfsel van Poelwijk, dat in 1724 werd gebouwd. Hoewel de Abeele en de Veerseweg niets met elkaar gemeen hebben, blijkt dat in de gevel tussen de woningen Veerseweg 26 en 28, thans nog een gevelsteen ingemetseld is van Poelwijk. In de steen staat: I II DK Poelwijk anno 1724. Hoe die gevelsteen in een gevel terecht gekomen is van een huis aan de Veerseweg is niet duidelijk. Misschien is iemand van de Abeele, die de gevelsteen in zijn bezit had, verhuisd naar de Veerseweg of liet daar zijn huis bouwen en liet als herinnering de gevelsteen inmetselen. Was hij misschien tuinman op Poelwijk geweest? Wellicht zal dit raadsel niet opgelost worden; als u langs de Veerseweg komt, moet u maar eens op die gevelsteen letten. Kijk, de haastige wandelaar, die zich op 'La Belle Vue' verpoosde, staat op, dooft zijn pijp en spoedt zich naar Middelburg, langs het lommerijke wandel pad, want het is al laat geworden. Hij moet Middelburg binnen zijn vóór de Vlissingse stadspoort bij het Vlissings Wagenplein gesloten wordt. Op het einde der 18e eeuw en vooral in de daaropvolgende Franse tijd, is de aftakeling van vele buitenplaatsen begonnen. Zo dichtte eens een Zeeuwse dichter: In den verschroeiden binnenhof, waar boos de bijen poozen, ligt ingestort het poortje met de spreuk in 't heraldiek gezet versierd met stenen rozen. De oude regels zijn verplet in hunne tierlantijnen. En over 't tuinpad, ruw doorkloofd, liggen gebroken en onthoofd mosgroene serafijnen. De waap'nen van een oud geslacht met namen en getallen vizier en helm en hellebaard, sinds eeuwen hoog hier opgebaard, zijn eindlijk afgevallen. Wees om 't verleden niet benard begraven doen de dooden de dooden hier - ons leven hoort alleen dien Hof en Hemelpoort vast boven zand en zoden. 12 mrt. 1985, J. Poppe

de Wete | 1985 | | pagina 14