NAMEN OP WALCHEREN Onder deze titel vond ik in de krantenknipselverzameling van wijlen de heer Van Wallenburg een artikel, geschreven door Dirk Broeder en gepubliceerd in het wekelijks tijdschrift voor het gezin 'Eigen Haard', 61e jaargang, nr. 17, van 27 april 1935. Een artikel dus dat ruim 50 jaar geleden geschreven werd. Het gaat om namen die aan huizen en boerderijen gegeven zijn. De schrijver filosofeert daarbij wat over het waarom van die naamgevingen. Enfin: U moet het artikeltje maar eens lezen. We drukken het hieronder af. Waar het mij vandaag om gaat, is het antwoord op de vraag: 'Wat is er van al die huizen, boerderijen, die in het artikel letterlijk met name genoemd worden, overgebleven? Zijn die namen nog ergens terug te vinden en zo ja, welke?' Ik heb geen tijd, geen gelegenheid om zulks ter plekke te onderzoeken, nog afgezien van het feit of ik daarvoor over de nodige capaciteiten beschik. Mensen die ter plekke wonen of gewoond hebben, zouden mij een groot genoegen doen mij te berichten wat er van die met name genoemde boerderijen etc. nog over is. Wat er met de verdwenen hofsteden etc. gebeurd is. Zij verstrekken mij dan een aantal gegevens, die - vastgelegd in De Wete - bijdragen aan ons doel: het bevorderen van de kennis van Walcheren. H. 'Een tochtje over het eiland Walcheren kan in velerlei opzichten een aangename herinnering aan Zeeland bij ons wakker roepen, hetzij dat ons doel geweest is in het bijzonder de mooie kleederdrachten te bewonderen, de badplaatsen te bezoeken, hetzij wij uit liefde tot al die schoone bouwwerken, die de Walchersche steden en dorpen kenmerken, daarheen zijn gegaan. Het eiland bezoeken om des eilands wil, is echter ook een goede drijfveer en dan denken we ons dus midden op het platteland, tusschen die weelderige boomgaarden, te midden dier rijke akkers en malsche weiden, in die propere dorpjes, waar alles blinkt van Nederlandsche helderheid en frischheid. Links en rechts van ons, als we ons op het land bevinden, strekken zich velden en weiden, bosschen en lanen uit, roepen ons de mooie boerderijen met haar aardige tuintjes een Zeeuwsch welkom toe. Welk een verschil tusschen zoo'n boerderij, woning der plattelandsbevolking, en een woonhuis uit de stad. Welk een verschil met de woonsteden van het 22

de Wete | 1985 | | pagina 24