Dijkje Feestgevels uit de Gouden Eeuw op Walcheren In het midden van de zeventiende eeuw werd het op Walcheren plotseling een rage om zijn huisgevel heel feestelijk te versieren met figuren van rood- bakkende steentjes tussen gele 'ijsselsteentjes'. U vindt ze alleen in Vlissingen, Middelburg en Dishoek en verder in Aarden burg in Zeeuws Vlaanderen en in Haamstede op Schouwen en verder ner gens in Zeeland. In Vlissingen komen ze erg veel voor, maar zijn in later eeuwen vaak onder een pleisterlaag verdwenen. Zij komen dan soms bij reparaties en restauraties te voorschijn en ze zijn heel typisch voor deze streek. Nu hebben dit soort versieringen een lange geschiedenis. Toen in de Middel eeuwen bij het bakken van 'Zeeuwse Moppen' regelmatig stenen met verglaas de koppen en een groenige zoutglazuur voorkwamen, hebben de metselaars ze vaak in figuren of patronen in de gevelvlakken ingemetseld. De voorstellingen op de kerk in Renesse vind ik de mooiste in Zeeland. In Vlaanderen en Noord- Frankrijk zijn ze veel gevarieerder en er wordt vaak een magische betekenis aan toegekend. Het zijn meestal religieuze motieven, die het boze oog van Satan moesten afwenden van het huis en zijn bewoners. Bij de Walcherse gevels van rond 1650 zitten we echter een paar eeuwen latei en ze zijn dan van helder rode kleine baksteentjes gemaakt. Onze figuren zijn bijna altijd in twee richtingen spiegelbeeldig, een soort Davidsster, een soort kruisbloem, harten, dubbele en omgekeerde harten en ruiten (schuine dropjes). Er een bijzondere betekenis aan toekennen lijkt me gezocht. Ze passen alleen in de zucht om de huisgevel te verfraaien. Denk maar eens aan de mooi gesmede muurankers van het jaartal, de versierde waterlijsten en neg- kanten, de ornamentale trapgevels en dan de kruiskozijnen met boven dievenijzers vóór de glas in lood ruitjes en onder fris geschilderde luiken. 25

de Wete | 1985 | | pagina 27