Nolle Dijkje 2 En niet te vergeten de bogen boven de vensters. Bij dit type vaak geen rondboog maar een ezelsrug, die ook kenmerkend is voor dit soort gevels. De stijl is zo uniek voor Nederland, dat het de deskundigen op een dwaalspoor bracht. Het resultaat van de zeer nauwgezette restauratie van Walstraat 86 in Vlissingen (na het afhakken van de pleisterlaag steen voor steen uittekenen en weer zo opbouwen in een tijd dat we dat nog konden betalen!) was zo verrassend, dat men schreef dat men de restauratie-architect verdacht van een te uitbundige fantasie. Geef uw ogen de kost in onze steden. U moet niet alleen in de etalages kijken, maar ook erboven. U zult er dan veel meer ontdekken. Op bijgaande schets heb ik de figuren bij elkaar getekend, die ik in Vlissingen ben tegengekomen. Maar ook in Middelburg is er nog veel te vinden. Succes! Tijdens springvloed kan het verschil tussen hoog en laag water rond Walcheren tot vijf meter oplopen. En bij een straffe oostenwind kan het water bij eb bij Vlissingen zelfs tot drie meter berieden N.A.P. aflopen. Vanzelfsprekend komen dan allerlei ondiepten boven water die je zelden te zien krijgt. Bijvoorbeeld in de hoek tussen de Nolledijk en de Boulevard, recht tegenover het Wooldhuis, want de zandlaag op de klei- en veenbanken ontbreekt. Er zijn daar grote rechthoekige putten in de veenlaag gegraven, die later weer zijn volgeslibd met zand en klei. De middeleeuwse spadesteken zijn nog duidelijk te onderscheiden. Tussen die bassins zijn smalle veenwallen blijven staan; twee spadesteken breed. Nu zijn er twee mogelijkheden. Of ze zijn binnendijks gegraven in de inlaag, die vanaf 1366 voor de Boulevard lag. Maar het kan ook zijn, dat ze dateren van nadat de slaperdijk in 1439 was doorgebroken. Dit 'Meyland' lag daarna buitendijks en de inlaagdijk, die nu Boulevard is, was zeewerend geworden. In ieder geval zal het niet best zijn geweest voor de zeewering en het is daarna ook heel snel verboden. Toch kan het eigenlijk geen clandestiene turfstekerij zijn geweest; dan had men niet zulke keurige recht hoekige vakken uitgegraven met walletjes ertussen. Wat was het doel van dat turfsteken? De zoute turven werden gebruikt voor de 26

de Wete | 1985 | | pagina 28