Tc eleze bereiding van zeezout. Ze werden gedroogd en ondertussen voortdurend begoten met zeewater en, als ze met zout verzadigd waren, verbrand. De as werd met zeewater gewassen en de pekel in grote platte pannen boven turfvuren ingedampt. Dit noemt men de moer- of zeinering, die overal in Zeeland plaats vond. Ook in Vlissingen, want de Lange en Korte Zelke en de Blinde Zelke waren straatjes die op de heuvel van zelk-as werden aangelegd. Zo kom je bij een strandwandeling bij zeer laag water te staan voor het feit dat vroeger hele stukken van ons eiland werden opgestookt. En dat voor zout in de pap of de vis, of misschien alleen tegen de koude voeten, want Engelse steenkool was duur en moest helemaal uit Newcastle gehaald worden. Een turfveldje was een aantrekkelijk alternatief en er is heel wat goed bouwland gemoerd voor dit doel. Zoals U weet, hebben we 5 mei j .1. herdacht dat Nederland 40 jaar geleden van de Duitse overheersing werd bevrijd. In Zeeland heeft vooral 1984 in het teken van de bevrijding gestaan, omdat voor het grootste deel van onze provincie de oorlog al najaar '44 was afgelopen. Reden dat er nu, in 1985, in het Zeeuwse niet zo heel veel aandacht aan het bevrijdingsgebeuren is geschonken. Landelijk echter des te meer. Een ware publiciteitsgolf overspoelde ons land: talloze t.v.-documentaires en -films en meer dan 200 boeken en boekjes Naar mijn idee een duidelijk geval van overdosering, waar eigenlijk niemand mee gediend is. Ik vermoed dat veel gelegenheidsuitgaven binnen niet al te lange tijd in de 'ramsj' terug te vinden zijn. Hopelijk geldt dit niet voor het boek 'Worsteling om Walcheren' geschreven door de journalist Hen Bollen. De schrijver van dit mooi vormgegeven en goed gedocumenteerde overzichtswerk heeft zijn sporen op het gebied van de geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog reeds verdiend (eerder ver scheen een boek over de Betuwe tijdens W.O. II van zijn hand). Voor de research en de interviews met Walchenaren, die de droeve jaren '40-'44 aan den lijve hebben ondervonden, vond hij een prima medewerkster in de persoon van mevrouw Jantien Kuiper-Abee uit Vlissingen. In 283 bladzijden, inclusief bronnenlijsten, aanhangsel (opgave van leger korpsen en bevelhebbers) en registers, wordt een duidelijk en helder overzicht gegeven van de oorlogsjaren en de oorlogshandelingen, die ons eiland teister den. Voorwoordschrijver P.G. van den Bosse, voorzitter van de Adviescommissie Geschiedschrijving Zeeland 1940-1945, stelt dat 'Worsteling om Walcheren' geen wetenschappelijk werk is, 'maar een verhaal, in goed leesbare vorm, over mensen die probeerden de bittere oorlogjaren te overleven'. Inderdaad wordt in dit boek met name het menselijk aspect uitvoerig belicht. Het eerste deel ('De meidagen van 1940') voegt natuurlijk weinig toe aan L.W. de Bree's standaardwerk 'Zeeland 1940-1945', deel 1, waarin de beginjaren van de oorlog in onze provincie en regio ruim aan bod komen. De delen II ('De bezettingsjaren'), III ('Oktober 1944'), IV ('De bevrijding') en V ('De overgang') zijn interessanter, mede door de vele ooggetuige-verklaringen (van de 73 geïnterviewden) en de verhalen en anecdotes (zoals b.v. het relaas over de 27

de Wete | 1985 | | pagina 29