EEN PAERD MEE KELIEK mee. Hij spijkerde het aan een balk in de Stadsschuur en deed er een briefje in met een beschrijving van het gebeurde. Toen ik zo'n jaar of 14 was en m'n vader me dit verhaal vertelde, heb ik het muiltje zelf gezien. Het briefje zat er toen nog in, maar ik kon er niet bij om het te lezen. Sara werd ter dood veroordeeld. Het vonnis werd op 24 september 1838 in het openbaar voltrokken op het schavot dat vóór het Stadshuis stond. Zij werd - uit zedelijk oogpunt - gewurgd. Een man werd in zo'n geval gehangen. Zij was de laatste die in het openbaar gewurgd werd. Later werd het schavot door de stadsbaas afgebroken. Het hout werd gebruikt om op het Molenwater een muziektent te bouwen. Het bestond uit eiken balken, waarschijnlijk afkomstig uit Polen, omdat in die dagen veel eikenhout uit de Oostzeelanden in ballast werd meegebracht door schepen die wol uit Schotland via Veere naar die landen brachten. P. Zoomers, Poorterslaan 106, 4561 ZN Hulst. Jaop en Merien kenden mekaore a van de schoolbanken. Jaop z'n 'of lei an d'êêne kant van 't durp en dat van Merien, ook een flienk gedoente, an d'aore kant. Noe waere ze gin van beien praoterig; a 't mee êên woord kon, zeiden ze d'r gin twêêë, en a ze mekaore dan ook is tegenkwaeme, dee Jaop z'n wiesvienger in d'oogte en zei: 'Goeie', en Merien zei dan: 'Heu!' En daer was 't mee klaer. Mer op een goeien dag 'ao Merien werentig wat op z'n lever, wan toen a t'n Jaop zag, zei den: 'Ho is even Jaop! Ze waere aollebei op de fiets, dus Jaop remden af, gieng op de pinne van z'n achterwiel stae en wipten op de grond. 'k 'Ebbe g'oore', zei Merien, 'da jie een paer weken geleje een paerd 'ao mee keliek, 1) 'Jae', zei Jaop. 'Wat 'ei je toen 'edae?' 'Terpetien 'egeve!' 'Mooi! Bedankt! Aju!' 'Heu!' Ze gienge aollebei d'r eigen kant op. Mer naeste weke kwaeme ze mekaore wi tegen, en Merien zei awi: 'Ho is even, Jaop!' en Jaop wipten wi van z'n fiets. 'Kiek Jaop, j'ei toch vleeweke gezeid van dat paerd, 'Jaet, joen!' 'Noe, 'k 'ebbe 't miene ook terpetien 'egeve, mer 't is kepot 'egae!' 'O', zei Jaop, 't miene ook!' C.I. van Nieuwenhuyzen 1) keliek koliek 30

de Wete | 1985 | | pagina 32