VERSLAG van een werkbezoek van Koning Willem III aan Walcheren op dinsdag 9 september 1873 Honderdtwaalf jaar geleden werd er een groot feest gevierd op Walcheren. Op die septemberdag kwam Koning Willem III hoogst persoonlijk naar Zeeland om bij de opening van de nieuwe havens en de nieuwe losplaats van de spoorwegen in Vlissingen aanwezig te zijn. Acht jaar had het geduurd eer de 'Kamers' dit plan hadden goedgekeurd. Eindelijk begon men in te zien hoe belangrijk voor een haven goede verbin dingen met het achterland zijn. De spoorweg, gekoppeld aan de havenwerken, was een logisch gevolg van de ontwikkeling van de techniek. Vlissingen hoopte door deze verbinding een grote doorvoerhaven voor heel Europa te worden, want: a. Middelburg was vanouds een belangrijk handelscentrum als zetel van de Verenigde Oostindische Compagnie; b. Het Kanaal door Walcheren was een mooie verbinding met de zee, maar de nieuwe stoomboten konden dit kanaal niet bevaren. De spoorwegen vervoerden behalve passagiers ook goederen en men had grote verwachtingen van deze nieuwe ontwikkeling. In de feestuitgave van de Middelburgsche Courant van 9 september 1873 wordt uitgebreid beschreven hoe mooi Vlissingen versierd was ter ere van deze dag. Men had kosten noch moeite gespaard. Op het haventerrein was een tribune opgesteld voor de genodigden, een grote feestzaal was ingericht met draperieën en een troon, met purper fluweel gestoffeerd, was opgesteld. Hier zou de Koning met zijn broer Prins Hendrik, die zeer veel belang in de zeevaart stelde, het diner gebruiken. De begeleidende muziek zou worden verzorgd door de muziekkorpsen van de Grenadiers en Jagers. In de stad had ieder plein, ieder straatje een ereboog. Op de Stationsweg, de Nieuwendijk en bij het standbeeld van De Ruijter en de Erve Zeemans- en Visschersbeurs hingen groen en bloemen. Geen hoekje van de stad was vergeten. Er waren gelegenheidsgedichten gemaakt en een feestcantate, geschreven door de heer J.C. Altorffer en op muziek gezet door de heer H.J. Kirrwald. De Koning en de Prins met gevolg komen met het Koninklijk stoomjacht aan op het Haventerrein en worden ontvangen in de prachtige feestzaal. Begroetingen en toespraken volgen. Het koor zingt, staande op de speciaal daarvoor opgerichte tribune, de cantate. Voor de Vlissingers was dit een bijzondere dag. Men wandelde langs de spoorweg- en havenwerken; heel druk was het bij de spoortreinen die van Roosendaal en Middelburg aankwamen. Er werd ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid een rit te maken. Zelfs de goederenwagons zaten vol met passagiers! Bezoekers 'van den overkant' waren overgevaren om dit alles mee te maken. 12

de Wete | 1985 | | pagina 14