Dijkje Alternieve naamkunde. Al jaren lang willen we in de Wete aandacht besteden aan de Walcherse familienamen, want dat is ook een stuk heemkunde. De echte naamkundige heeft zich nog steeds niet gemeld, maar misschien lokken wij hem wel uit zijn tent met ons gestoei met de naamkunde. WALCHEREN De naamkundigen hebben een voorzichtige verklaring voor de herkomst van de naam Walcheren zoals blijkt uit de Zeeuwse Encyclopedie. Maar als je met vakantie bent in Stiermarken in Oostenrijk ontdek je dat daar de naam Walcher een heel bekende voornaam is. En dan voel je je tegelijk al een beetje thuis. ROTTIER Waar denk ik aan bij Rottier, een naam die bij ons veel voorkomt? Eerst aan onze buurman uit mijn jeugd. Hij bouwde radio's in een knutselhok op zijn zolder en als ze het deden verkocht hij ze. Ik bewonderde hem enorm, maar hij was natuurlijk niet de enige die dat kon. Ook Philips bouwde al radio's en die zullen wel beter zijn geweest, anders was ROTTIER wel een wereldmerk geworden. Zo kan een kleine naam grote gevolgen hebben. Maar nu de betekenis. Bijna veertig jaar geleden liepen we eens op de Katte- foor (Kattenkermis) in België. Er was daar op een podium een grote ijzeren kooi opgesteld en daar konden de boeren uit de omgeving meedoen met de competitie voor hun rattevangertjes. De honden werden om beurten in de kooi geplaatst. Dan werd er een rat in losgelaten en het aantal seconden totdat de rat vermorzeld was werd opgenomen. Je moest niet te veel vooraan gaan staan want bloed en uitwerpselen vlogen wijd en zijd als de hond de rat heen en weer schudde om de nek te breken. Er stak een hoorngelach op als een hond probeerde te vluchten wanneer een al te agressieve rat hem aanviel en hij niet uit de kooi kon. De man die alles leidde was Jean le Ratier, Jan de Rottier. Rottier is dus gewoon rattenvanger, die vangt ratten, landratten en waterratten. Een naam, die als zovele hier, uit Vlaanderenland is overgewaaid. MARIJS Waar denk ik aan bij Marijs? Eerst aan die Ou-Transvaal natuurlijk 'daar waar mij Sarie woon'. We zongen vroeger toch altijd over Sarie Marijs, die zo ver van mijn hart woonde. Maar de meeste Marijzen wonen in Arnemuiden. Het betekent de zoon van Marijn, dus Marinus. Iedereen zou Marinusse zeg gen, maar in Arnemuiden zeggen ze Marijs. de NOOYER Dat schijnt de Naaier te betekenen, de kleermaker. Als ge poogt plat vlaams te klappen klinkt naaier al rap als Nooyer. MEERMAN Bij Meerman denk ik aan de man van een zeemeermin. In het wapen van 15

de Wete | 1985 | | pagina 17