NAMEN VAN BOERDERIJEN EN BUITENPLAATSEN Gaarne voldoe ik aan het verzoek in 'De Wete' van juli j.l. betreffende namen van boerderijen en buitenplaatsen. Koudekerke was daar rijk aan. LAMMERENBURG Eenmaal het bezit van de familie Lampsens (werkgever van Michiel Adriaanz de Ruijter.) Tot 1950 lagen de slotgracht en de vijvers in een weiland achter wat nu de Gerbrandystraat is. Meermalen wandelde ik daar om ze te bezichti gen. Waren de plannen van de gemeente Vlissingen doorgegaan om evenwijdig aan genoemde straat een nieuwe straat aan te leggen dan vermoed ik, dat men op de fundaties van dit buiten was gestuit. ZWANENBURG Ook hier lagen de slotgrachten open tot de herverkaveling ze dicht gooide, 'k Heb er nog in gevaren om riet weg te halen van een eilandje dat er middenin lag. Deze grachten waren erg diep. Nu is het gebied bij het 'Nollebos' gevoegd. PAUWENBURG Waar nu de torenflats van Vlissingen staan lag deze boerderij, 'k Heb het boerenhuis, dat er op stond, helpen afbreken. De buitenmuur was 1 meter dik en de binnenmuren 60 cm. Alles gemetseld met zwavelspecie wat ons de gelegenheid gaf om de stenen zeer gemakkelijk schoon te krijgen en ze voor de nieuwe hofstee met die naam te gebruiken. WESTERWIJK Aan de Dishoekseweg no. 47 vindt U de boerderij met die naam. Het huis wordt bewoond door de familie Kluijfhout. De heer K. vertelde me, dat zijn boerderij staat op de fundaties van het oude kasteel. Dit stond daar in 1685 en afbeeldingen er van bevinden zich in het Rijksarchief in Middelburg. Het had twee torens. Nog altijd geloof ik, dat het huis Dishoekseweg 30 er een onderdeel van is. De ankers geven het jaartal 1685 aan en de omliggende gronden dragen nog altijd de naam 'Moote' wat volgens de veldnamencommissie betekent 'kasteelgrond'. DER BOEDE De heren van Der Boede waren grootgrondbezitters. Eén van hen bouwde een kasteeltje daar waar nu de Kasteelstraat in Vlissingen ligt. Zo U weet is Der Boede nu verpleeghuis. Een prachtige beschrijving van dit huis vindt U in de Walcherse Arcadia van Ds. Gargon. De buitenplaats van de familie van Doorn (de Ambachtsheren van Koude kerke) stond vroeger op een andere plaats. Bij het onderzoek naar de veld namen kwamen wij de naam 'Het Dreefje' tegen, een smal stukje grond dat vroeger de toegang was naar dit buiten. Aan de weg naar Vlissingen vindt U ook nog twee namen van boerderijen die een vreemde klank hebben namelijk 'Bon Repos' nu in gebruik bij de pad vinderij en even verder 1' Esperance' nu bewoond door een arts. Gaan wij nu naar de weg van Koudekerke naar Middelburg dan vinden we daar eerst de naam Steenhove. Van deze buitenplaats stond in 1912 - 1914 nog een theehuisje op een weiland, dat bij de boerderij van die naam hoorde. De naam wordt nu nóg door de boerderij gedragen. 26

de Wete | 1985 | | pagina 28