Y eleze Ter Hooge behoeft niet verder te worden beschreven. Familiebezit van de familie van Lijnden. VIJVERVREUGD. Zie het verhaal van J. Poppe in de vorige Wete. TORENVLIET Nog altijd een buitenplaats. ZEERUST Was een buitenplaats toebehorende aan de familie Evertsen. GROTE ZEEHELDEN. Naar ik heb vernomen is de heer J. Poppe bezig de geschiedenis van deze buitenplaats, die stond aan het voormalige oliewegje waar nu de Z.L.M. school staat, te onderzoeken. Als wij daar nu ook nog Poelendale bijvoegen, aan de oude Oude Vlissingse- weg 'De Parel' (enkel een huis met die naam herinnert nog aan deze buiten plaats) en voeg daar dan ook nog Gaternisse bij, eveneens daarbij gelegen, dan heeft U wel zowat alles gehad wat aan buitenplaatsen in het vroeger tot Koudekerke behorende grondgebied te vinden is. Mag ik U er ook nog op wijzen, dat aan de Poppendamseweg 5 eertijds een fraai kasteel lag met de naam Poppendamme. De tegenwoordige bewoner (de heer Maris) liet enkele jaren geleden de fundaties van dit kasteel opgraven en ik stond verbaasd over de grootte van dit bouwwerk. Wat een omvang moet dit gebouw indertijd hebben gehad. ROB: Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. W.P. Roose Middelburg in woeling en strijd Iedereen die enigszins bekend is met archiefonderzoek in het Zeeuwse en dan speciaal in de stad Middelburg, weet hoe moeilijk het kan zijn om adequaat bronnenmateriaal te vinden over een periode van vóór 1940. Dat het de auteur dankzij moeizaam speurwerk gelukt is en dat hij daarvan nog een leesbaar geheel heeft gemaakt, pleit voor hem. Sijnke behandelt eerst de algemeen theoretische beschouwingen over het feno meen patriot. Zowel wat betreft hun ideeën als wat betreft hoe zij door anderen gezien werden en worden. Vervolgens zet hij de theorie van de ideeën af tegen de praktijk van alledag. Daarna gaat hij over tot het vergelijken van de Middelburgse situatie met de algemene. Tóch één kleine opmerking: Het is jammer dat, naast de bijlagen en bronnen en literatuurwijzigingen, een verklarende woordenlijst voor de in historische terminologie minder bedeelde ontbreekt. Aan te weinig papierruimte kan het, althans in de overdruk, niet gelegen hebben. Ondanks dat is het naar mijn mening voor een ieder die geïnteresseerd is in lokale of regionale geschiedenis, gebed in een breder historisch kader, 27

de Wete | 1985 | | pagina 29