toch een boekje om te hebben. Het Zeeuwsch Genootschap heeft een erg goede dienst bewezen door het op te nemen in het Archief en daarvan overdrukken te laten maken. Na het werk van P. van Rooden, De plunderingen op Schouwen en te Zierik- zee, 1786-1788 in Archief KZGW (1983) begint het welhaast op een traditie te lijken. P.W. Sijnke, Middelburg in woeling en strijd. Rondom 1787. Overgedrukt uit het Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1984. p50-89. Prijs 12,50. C.H.J. Peters '100 Jaar Duinenburg in woord en beeld' Dit is de titel van een onlangs verschenen boekje. Deze aardige, met oude foto's en kaartjes geillustreerde brochure van 24 blz. werd uitgegeven door de heer A. de Lange, de huidige eigenaar en bewoner van 'Duinenburg' in Domburg. Hij verzekerde zich daarbij van de medewerking van A.F. Wennekes, werk zaam bij het Rijksarchief in Zeeland als beheerder van de historisch-topo- grafische atlas (d.w.z. de prenten- en kaartencollectie). Na een inleiding over het voormalige hof 'Duinenburg' (afgebroken in 1810) wordt ingegaan op de huidige villa 'Duinenburg'. De Villa dateert uit 1885 en is gebouwd in opdracht van J.W. Sprenger, wethouder te Middelburg. Sprenger bewoonde het huis 's zomers, in de wintermaanden verbleef hij in Middelburg. Tot 1980 bleef 'Duinenburg' in het bezit van de familie Sprenger. Na het overlijden van mevrouw Sprenger-Schmidt werden door haar zoon mr. W.H. Sprenger in 1976 enige stukken afkomstig uit het huis aan de gemeente Middelburg geschonken. .Hierbij bevond zich ook een groot staand horloge in 18de eeuwse stijl (ver vaardigd begin 20ste eeuw). U kunt het thans in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis bewonderen. Het boekje over 'Duinenburg' is niet via de boekhandel te koop, maar ver krijgbaar bij de heer A. de Lange, Domburgseweg 12, 4357 BB Domburg. Molens in Middelburg Van dit huis stappen we over naar de molens, en wel de Middelburgse molens. De heer E. van Wijk heeft n.l. een boek geschreven over de wederwaardighe den van de Middelburgse molens in de loop der eeuwen. En hij heeft dat zeer grondig gedaan. Enkele jaren geleden begon de auteur uit liefhebberij eens iets uit te zoeken over de molens in zijn woonplaats. Allengs verzamelde hij echter zoveel gegevens dat een en ander uitmondde in een compleet boek. Van Wijk geeft in zijn rijk geillustreerde boek (van 174 blz.) eerst een kort overzicht van de Middelburgse historie. Daarna volgt een overzicht van alle molens, waarover hij iets gevonden heeft. Zo worden achtereenvolgens behandeld de getijmolens (o.m. bij de Spuistraat t.b.v. het Molenwater gelegen), windkorenmolens (ook die St. Laurens en in 't Zand, waarvan thans nog slechts kale rompen over zijn, en te Nw. en St. Joosland), molenaars, olie molens, zaagmolens (buiten de stad in de Zaagmolenpolder nabij Nieuwland gelegen), branderijmolen, papiermolen, volmolens (t.b.v. het 'vollen' - vervil ten - in de lakenindustrie), schorsmolens (gebruikt in de leerlooierij), snuif molens (voor snuiftabak), pelmolens (maalden gort en rijst), kruitmolens, 28

de Wete | 1985 | | pagina 30