ALTERNATIEVE NAAMKUNDE De Wete - oktober 1985, pagina 15 en 16. Op bovengenoemde pagina's komt als 'Dijkje' voor: 'Alternatieve naam kunde', wat hier dan ook onder mag worden verstaan. Na lezing van het Dijkje dacht ik in eerste instantie aan een grap, die mogelijk door verscheidene lezers als ernst kon worden opgevat. In het algemeen kan men voor persoons namen slechts de oorsprongsverklaring geven indien men het bewijs hiervoor heeft gevonden. Dit bewijs kan men slechts vinden indien men de familie in voorouderlijke lijn volgt tot het moment dat de naam voor het eerste wordt gebruikt. Men behoeft hier in sommige gevallen niet eens zo ver voor in de geschiedenis terug te gaan. Naamsveranderingen kwamen veel voor en vonden hun oorzaak in o.m. verschrijvingen, bijnamen, afkomst van bepaalde plaatsen of gehuchten, om onderscheid te kunnen maken (de Oude - de Jonge, de Lange - de Korte) etc. Rottier. Zeker is het dat deze naam, welke overigens niet specifiek Walchers is, niet zijn oorsprong vindt in Ratier (rattenvanger). Vele geleerden hebben zich reeds het hoofd gebroken over de oorsprong van de naam Rottier, welke op vele manieren werd geschreven. De oudst bekende Rottier(s) komt reeds voor in het begin der 14e eeuws. Het meest waarschijnlijk is dat de naam Rottier is ontstaan uit de voornaam Rotharius (Rothardus, Rotherius). Niet te verwarren met de familie Rademaker waarvan een lid als predikant zijn naam veriatij niseerde in Rotarius. Voor wie hier meer over wil lezen kan ik aanbevelen: E. Vroonen - 'Diction- naire Etymologique des noms de familie' - Brussel, z.j. deel II, p. 208. A.J. Witte Stichting 'Genealogisch Centrum Zeeland' De Komme 3, 4421 ES Kapelle 'Commentaar'; Wanneer de 'Dijkjes' beter weten, kunnen ze beter 'Weetjes' heten. Dijkje zal nooit zeggen het beter te weten dan de deskundigen. Zou ik eens een vergelijking met voetbal mogen maken? Iedereen kan onmiddelijk zien dat ik absoluut niet kan voetballen. Toch zou ik best een eerste aftrap durven doen, in de hoop dat anderen de bal dan over zullen nemen en er een aantrekkelijk spel van maken. Zo is het ook met de Dijkjes en de heemkunde. Als ik een bal aangeef hoop ik dat U uit Uw luie stoel opstaat en die bal op vangt en liefst de bal terugspeelt, al was het nog zo'n krom schot. Dan zijn we toch samen leuk met heemkunde bezig? Daarom ben ik erg blij met de deskundige reactie van de heer Witte op mijn gestoei met de naam Rottier. En nog steeds ben ik razend nieuwsgierig naar de betekenis van de namen Sierevogel en Ventevogel. Dijkje 18

de Wete | 1986 | | pagina 20