NOTITIES N.A.V. DE WETE VAN OKTOBER 1985 vele particuliere collecties in binnen en buitenland. Kimpe's devies: 'Men moet de natuurvormen dromen en dan maar wachten op de speelman'. Kimpe: schilder, glazenier, dichter, poëet. november 1984. J. Poppe Bronnen: Prof. Florquin, Kimpe. L. Lockefeer, Zeeuws Tijdschrift 1955. Kunstrubriek P.Z.C. Ed Wingen, Dagblad De Telegraaf. N.B. Ter gelegenheid van de 100-ste geboortedag van Reimond Kimpe, zijn inmiddels 2 herdenkingstentoonstellingen gehouden, n.l. één in België en één in Limburg. In het verslag van mevrouw Rauwe van een rondleiding door Aagtekerke, staat dat aan de naamsoorsprong van het dorp getwijfeld wordt, (p.23) Wellicht heeft de heer Klap, die de rondleiding verzorgde, dit meegedeeld. Van de in het verslag genoemde mogelijke verklaringen is echter de eerstgenoemde de enige juiste. De naam Aagtekerke heeft niet te maken met een abdis van het naburige Cisterciënser - nonnenklooster Waterlooswerve (tot 1574), noch met een stormvloed op Sint Aagtendag, maar is simpel de, kerk gewijd aan de heilige Agatha. Ook het Noordhollandse Beverwijk heeft ooit Aagtekerke geheten, al in een 12e eeuwse kopie van een stuk uit 1063 wordt het dorp Agathen - Kyrica genoemd (1). Nu nog heet een dijk in de buurt Sint Aagtendijk. Andere plaatsen naar de heilige genoemd: Sint Agatha, onder Cuyck (N.Br), en Sint Agatharode in Belgies Brabant. Het Watchers Aagtekerke heette aanvankelijk Oost-Domburg of Domburg binnen de burg (2). De kerk van deze parochie stond nogal ver van het dorp (het latere Aagtekerke) vandaan, aan het Groentje in Domburg. In 1320 gaf de Utrechtse bisschop de abt van de Middelburgse Abdij, die de kerk in eigendom had, dan ook toestemming haar naar een betere plaats over te brengen. In 1325 is de verhuizing al geschied, want in een akte is dan sprake van de stichting van een kapel op de begraafplaats waar eerst de kerk van Oost Dom burg, die aan St. Agatha was gewijd, gestaan heeft (3). Twee jaar later heet de Kapel nog te staan op het kerkhof van Sint Agatha (4). De parochiekerk van Oost Domburg was dus, zoals uit de bronnen ondubbel zinnig blijkt, aan de heilige Agatha gewijd. De verplaatsing van de kerk heeft daar niets aan veranderd, het dorp heeft er juist zijn naam door gekregen: Aagtekerke. Verderop in het verslag staat dat de naam Biggekerke een verbastering is van St. Beda'skerke. Ongetwijfeld is bedoeld: St. Bega'skerke. Deze naamsver klaring treft men aan tot in recente literatuur (5), maar is geheel onjuist. 27

de Wete | 1986 | | pagina 29