WETE(N)SW AARDIGHEDEN Correspondentie naar aanleiding van de inhoud van een vorige Wete laat zich soms niet zo gemakkelijk in een artikeltje onderbrengen. Dit geldt twee reac ties van leden die wij onlangs ontvingen. Hoewel 'anecdotisch', meen ik dat we er velen een plezier mee doen één en ander te vermelden. KA (Catharina) de VOS uit Westkapelle ontmoette 43 jaar geleden in Zuid- Beveland SLAAKWEG en woont nu al zeer lang als C. Slaakweg-de Vos in Driewegen. Als Zuid-Bevelands lid van onze kring geniet ze steeds met volle teugen van 'De Wete' en dus van alle wetenswaardigheden die we in ons blad over Walcheren spuien. Op dia's (die ze zag bij een oude jeugdvriendin) ont dekte ze tot haar grote verrassing in de buurt van Westkapelle een weg, genaamd SLAAKWEG. Een zijwegje van deze Slaakweg bleek K. de VOSweg te heten. Wie het nog geloven wil, moet het zelf maar eens gaan opzoeken! G. Wijkhuijs uit Meliskerke brengt ons veldnamenonderzoek naar voren. Hij schrijft: 'Naar aanleiding van het veldnamenonderzoek wil ik U een aardige bijeenkomstigheid mededelen, n.l. dat de Gemeente Mariekerke in haar uitbreidingsplan Pauwhoek II te Meliskerke een straat wil vernoemen naar een historische veldnaam die vroeger jaren in de Pauwhoek als perceels- naam bekend was. Die straat zal dan heten de Smitsbaard. Een doodlopend straatje zal de naam krijgen Boogerdswegeling (of Boogerswegeling, dat weet ik niet precies want de namen zijn nog niet ter inzage gelegd). Deze naam is niet zo historisch. Het is n.l. zo dat in die omgeving vroeger een tweetal boom- gaardjes bestonden, zoals U weet in het Walchers boogers genoemd. De naam is dus niet afgeleid van een persoonsnaam, maar van Boomgaard. Dit is tot stand gekomen door het ijveren van een gemeenteraadslid, tevens lid van de Heemkundige Kring. Zodoende is in de naam 'wegeling' ook eens uit het verleden naar voren gehaald en aan dit straatje als naam toegedacht (mei 1986)'. Naamgeving van straten is een niet zo eenvoudige zaak voor gemeentebestuur ders. Als wij, zoals in het geval Meliskerke, daarbij hebben kunnen helpen, is dat een verheugende zaak. De inhoud van deze Wete is zeer veelzijdig. Naast de gebruikelijke rubrieken vindt U een bijdrage over de geschiedenis van Hervormd St. Laurens, leest U over de huidige Middelburgse Hofleveranciers en komt U alvast wat te weten over Arnemuiden, zodat U op 23 augustus a.s. enigszins voorbereid aan de wandeling aldaar kunt deelnemen. Wandelen kunt U ook naar de vliedberg aan de Meinertsweg te Koudekerke waarover in deze Wete een artikel staat van de hand van de nieuwe provinciale archeoloog R.M. van Heeringen, terwijl we U bovendien meenemen naar de Napoleontische vestinggangen van Vlissingen. Op enkele eerder in De Wete gestelde vragen geven we antwoord, maar we stellen een nieuwe vraag in het artikeltje over de Hofstede Boschwijk. Over die vestinggangen nog het volgende. Pechiney Nederland NV te Vlis singen hield een educatieve wedstrijd voor scholen voor voortgezet onderwijs op Walcheren en Zuid-Beveland met als onderwerp 'La France a Zélande'. Vier scholieren van de Chr. Scholengemeenschap aan de Elzenlaan te Middel burg deden er aan mee en kozen als onderwerp 'Napoleon en de vestinggangen van Vlissingen'. Bij het onderzoek kwamen zij ook bij ons terecht. 1

de Wete | 1986 | | pagina 3