EXCURSIE NAAR ARNEMUIDEN op 23-8-'86 ontwerper zijn geweest van een spel dat omstreeks 1770 al in Denemarken bekend was, hoe sterk de overeenkomst tussen familie-naam en spel-naam dan ook mag zijn. Groots was het welkom, bereid aan een 40-tal H.K.W.-ers in Arnemuiden. Zij het niet met het beroemde klokgelui, maar door onze voorzitter voor de kerk de rondleider, de heer J. de Klerk, in de kerk de 'geketende' burgemeester na de kerk, in het verenigingsgebouw De Arne met koffie en een glaasje. Na bewondering van het astronomische uurwerk waagden 2 van de belang stellenden zich in de notabelenbocht in de kerk, hetgeen bij de poorters van weleer ergernis gewekt zou hebben. Ergernis nog aanwezig bij de heer De Klerk over het soms radicaal opruimen van oude waarden: een houten adelaar die het voorpaneel van de preekstoel siert is op maat gekortwiekt. Enkele jaren geleden stortte men een betonnen vloer, met weinig eerbied voor de aanwezige grafstenen. Slechts met moeite zijn er enkele gered. Het Oudheidkundig museum, dat overigens niet zulke oude schatten bergt, wekte bij velen jeugdsentiment op: Had Rien de Ridder niet bij opoe in zo'n (te kleine) bedstee geslapen? Het groene pakje Persil, het blauwsel en de rauwe stijfsel riepen ook bij velen herinneringen op. In De Arne waren de historische schatten uit het in-restauratie-zijnde stadhuis voor ons uitgestald, met als hoogtepunt het originele charter uit 1574, waarin Prins Willem van Oranje Arnemuiden stadsrechten verleende. Beschermd achter glas, liefst uit het daglicht gehouden, bleek het nauwelijks zichtbaar, laat staan leesbaar. Dan blijkt 23 augustus 1986 een historische datum te worden voor Arnemuiden en de H.K.W.: Peter Sijnke ontdekt dat de achterkant ons en waarschijnlijk ook vele andere getoond is. Na omkering blijkt het charter in zeer goede staat. Tevens geeft burgemeester Markusse zich op als lid van onze vereniging. Met een lofdicht op Zeeland besloot de heer De Klerk deze leuke excursie. R. 8

de Wete | 1986 | | pagina 10