Heemkundige Kring Walcheren schrijft duizendste lid in Dijkje Uit de Provinciale Zeeuwse Courant van vrijdag 19 september 1986: KOUDEKERKE - De Heemkundige Kring Walcheren heeft 1000 leden. De mijl paal werd woensdagavond bereikt op een bijeenkomst in Koudekerke. De dui zendste. Leo Hollestelle uit Middelburgkreeg van voorzitter Peter Sijnke enke le boekjes van de kring. Die avond Werd tevens het eerste exemplaar van de knipselcatalogus Van Wal lenburg aangeboden aan de weduwe van de samensteller, mevrouw C. van Wal- lenburg-Francke. Ook de leden van de werkgroep, die de uitgave, heeft voorbe reid. kregen een boekwerk. Teneinde misverstanden te voorkomen: In het hierboven staande bericht wordt gesproken over 'samensteller'. Bedoeld wordt - dat begrijpt U wel - de heer Van Wallenburg. Deze heeft de kranteknipselverzameling samengesteld, niet de catalogus. H. De Tankgracht, een Walchers snoer. Als U wel eens in Kent in Zuid-Engeland bent geweest heeft U daar vast het Royal Military Canal gezien. Deze brede gracht, die de hele Zuid-Oost punt van Kent afsluit, werd in begin 1800 door de Engelsen gegraven ter verdediging tegen een mogelijke inval van Napoleon in Engeland. Bijna anderhalve eeuw later doen de Duitsers op Walcheren hetzelfde. De hele zuidpunt van het eiland wordt afgesneden door een brede tankgracht, die begint bij de betonnen draketanden in het bos bij Groot-Valkenisse en zigzag via Abele naar de antitankmuur tegen de binnendijk bij Fort Rammekens loopt. Alle hoeken worden geflankeerd door twee zware bunkers. U ziet ze ogenschijnlijk doelloos in het land staan als U over de weg van Biggekerke naar Koudekerke rijdt. Maar vooral als U de tankgracht via het Abeelse wegje oversteekt ziet U hem in al zijn grimmigheid links en rechts van de weg met de bunkers er achter. Nu zijn er mensen op Walcheren die dat liever willen opruimen. Ik zou dat niet doen. Het zijn lelijke dreigende monsters, maar ze zijn erg interessant. In ieder geval is het de definitieve afsluiting van eeuwen vestingbouwkunde en 9

de Wete | 1986 | | pagina 11