LAAT HET DE WETE WETEN door A.F. Franken, Rijksarchief Middelburg Reactie op 'Brand in Middelburg' (De Wete 1985, jg. 14, nr. 1, p. 10) Naar aanleiding van bovenstaand verzoek om gegevens over de firma A.W. Krapels in het algemeen en de brand in het bijzonder, kan ik het volgende mededelen. De brand waarop gedoeld wordt brak uit op 14 augustus 1912 omstreeks één uur 's nachts in perceel wijk L no. 77 aan de Penninghoeksingel (dus niet aan de Dam) 1). Dit pand, waarin een stoomververij en chemische wasserij werd gedreven, behoorde toe aan A.W. Krapels, tevens gevestigd aan Dam Zuidzijde G95. Volgens de Middelburgse Courant van 16 augustus 1912 werd de brand ontdekt door een sergeant van de wacht in de kazerne. Hij sloeg onmiddellijk alarm en spoedig was de militaire brandweer ter plaatse om met de spuit het reeds in lichter laaie staande gebouw te blussen. Kort daarop verscheen de burgerlijke brandweer. In groten getale kwamen belang stellenden, die uit hun slaap waren gewekt door de brandhoorn, naar de brand kijken, vooral omdat men vanaf een afstand het idee kreeg dat de Lange Jan in een rode gloed was gehuld. De brand in de wasserij was vooral hevig, omdat er veel brandbare stoffen aanwezig waren die van tijd tot tijd ontploften. Het kostte de brandweer grote moeite om aangrenzende panden te beschermen. In een tuin van een belendend perceel grenzend aan de (Korte) Noordstraat verbrandden alle bomen en struiken. Tegen half drie pas kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. De eigenaar, A. Krapels, hoorde pas van de ramp toen alles reddeloos verloren was. Hij had die avond om half acht het bedrijf verlaten. De wasserij brandde geheel uit, inclusief een aantal goederen die in bewerking waren. De heer Krapels was, hoewel niet hoog, tegen brand verzekerd. Het kranteartikel wordt besloten met de constatering dat de velen die er hun nachtrust ten dele voor opofferden om te gaan kijken er geen spijt van zullen hebben, want 'de slechte zijde daargelaten, was het een mooi gezicht'. Vermoedelijk is de heer Krapels spoedig uit Middelburg vertrokken, want in het Adresboek van Middelburg van 1914 komt zijn naam niet meer voor. Terloops kan nog opgemerkt worden dat de lezers die informatie zoeken over een bepaalde brand in Middelburg altijd de gemeenteverslagen moeten raad plegen onder het hoofdstuk Gemeentepolitie: brandwezen. De gemeente verslagen zijn in te zien bij het Gemeentearchief, het Rijksarchief en de Zeeuwse bibliotheek (niet uitleenbaar). Noten 1. Zie Verslag gedaan door Burgemeester en Wethouders van Middelburg aan de Raad dier gemeente, 1912 gemeenteverslag). 11

de Wete | 1986 | | pagina 13