MELISKERKE 400 en sloog de dekens over z'n. 'Neeë, dat doe jie toch aoltied?' Jae, mer ik docht, da jie't vanaeven 'edaen aod, toen a je mee dien brief nae de post goeng! 'k Ebbe't nog zó an je 'evroge!' 'Ik 'ebbe 'n nie mee 'enome, 'oor!' 'Och 'eden, dan ei dien lieven nog glad gin plasje 'edae! Dat kan toch nie 'êêl de nacht vö zo'n klein bêêsje! Toe, doe jie even je jas an en laet 'n buten!' 't Is joe 'ondje en 't regent en 'k ebbe m'n nachtgoed a an!'. 'Jae, mer ikke ook en 'k ligge der a in! En 'k 'ebbe m'n krulspellen a in en 'k 'ebbe m'n gezicht a in 't vet 'ezet ook! Toe, doe jie 't even?' Die vent zuchtten en ie goeng overende zitte en keek nae de regen tegen de ruten en toen nae Fifi, die a nog aoltied zat te piepen en toen zei 'n: 'Kan 'k en nie even buten 't raem 'ouwe en uutvrienge, dan is 'n ook leeg!' door C. van Veelen Dit jaar is het 400 jaar geleden, dat er in Meliskerke een reformatorische gemeente werd gesticht. Helaas ontbreekt het boek met de acta van de kerkeraad uit de beginperiode van deze gemeente, zodat er maar weinig details bekend zijn. Maar de loop van de geschiedenis laat zich wel enigszins recon strueren. In 1572 kozen Vlissingen en Veere de zijde van de Prins, en daarmee voor de reformatie. Na een beleg van twee jaar werd Middelburg ingenomen, hetgeen van grote betekenis was voor het verloop van de opstand, en op kerkelijk terrein betekende dat er een begin werd gemaakt met het stichten van refor matorische, hervormde gemeenten. Nu leeft bij velen het idee, dat de meerderheid van de bevolking stond te trappelen om deze nieuwe, reformatorische leer te omhelzen. Dat was niet het geval. Contemporaine schrijvers klagen over de geringe betrokkenheid van de bevolking bij enige kerkelijke leer. Hooguit 10% van de bevolking voelde zich tot het calvinisme aangetrokken. Een tweede probleem vormde het ontoerei kende aantal mensen dat deze leer kon verkondigen. Ten derde bevonden de kerkgebouwen zich in een desolate tot ruïneuze toestand na het beleg van Middelburg en de daarbij behorende schermutselingen op diverse plaatsen in Walcheren. Om met het gebouw te beginnen: Al in 1240 wordt Meliskerke genoemd, dus toen moet er al een kerk geweest zijn. Behalve twee grafzerken is er uit die periode niets overgebleven. Van de huidige kerk is de toren het oudste deel. Deze toren is omstreeks 1350 gebouwd, ongeveer 15 meter ten westen van het hoogste punt van de kreekrug, dus op een plaats waar de kreekrug al glooiend is. Tijdens de bouw is de toren gaan verzakken; men heeft de bouw stilgelegd en toen de toren uitgezakt was, is het bovenste deel ervan in het lood opge metseld, zodat de toren niet alleen scheef, maar ook krom is. 14

de Wete | 1986 | | pagina 16