WALCHEREN IN WOORD EN BEELD De invoering van de berijming van 1773 ging ook niet van harte en tijdens Afscheiding en Doleantie heeft de kwestie van Psalmen versus Gezangen de gemoederen behoorlijk bezig gehouden. Voor de serie concerten, die na her vormingsdag (31 oktober a.s.) plaats vindt, is dan ook als thema: 'Psalmen' gekozen. door F.A. Broeksma De aflevering van Uw rubriek is onder invloed tot stand gekomen; dat wil zeggen: onder invloed van de vakantie en als gevolg hiervan is het een korte met veel bekende zaken geworden. De keuze is gevallen op het huis Duinbeek. Of de Van Borselens bevriend waren met de abten van de abdij van Middel burg is niet bekend. Wel bekend is, dat met vrij korte tussenpozen in het gebied van noord-Walcheren op een korte afstand van elkaar de abten elk een stenen huis (kasteel) mochten oprichten van hun meerderen. Dit waren resp. de Graaf van Holland en Zeeland en de Bisschop van Utrecht. Zo was in 1350 sprake van een leenbrief voor Duinbeek en in 1401 wordt gemeld de bouw van Westhove. Het was algemeen gebruikelijk dat vazallen toestemming kregen om in de grensgebieden en op andere strategische plaatsen kastelen te stichten. Dit ter verdediging of als uitvalsbasis in verband met de invloedssfeer van de Graaf. Berichten over schermutselingen over en weer zijn overigens niet bekend. Wolfert van Borsele kreeg en hield Duinbeek van de Graaf te leen en verkreeg daarmee dezelfde rechten als die hij te Veere kon uitoefenen. Dat wil zeggen het benoemen van een stadsbestuur en het houden van rechtspraak zoals het 'halsrecht'. Dit bleek later erg belangrijk voor Duinbeek, want hoewel er slechts sprake was van een kleine oppervlakte, was het dus een 'Hooge Heerlijkheid' wat aan de eigenaars ervan een hoge status verleende. De heerlijkheid bleef in bezit bij de heren van Veere en ging via Maximiliaan van Bourgondië over op Philips II, koning van Spanje. Deze verkocht het in 1567. Men neemt aan, dat tijdens de schermutselingen tussen Spaans- en Oranje gezinde troepen in 1572 ook het stenen huis Duinbeek vernield werd, want bij een verkoping in 1591 werden 8000 oude stenen uit de fundamenten ervan verkocht. Terwijl in 1696 nog slechts sprake was van een stuk zaailand genaamd 'Duinbeek' met een vijver en het opperhof! Door het feit dat het goed nog steeds een Hoge Heerlijkheid was en de eigenaar het recht had om zich Vrijheer van Duinbeek te noemen, behield het nog steeds grote waarde. Deze status werd in de 17e eeuw gezocht door in handel en bestuur rijk geworden kooplui en regenten. En zo zien we dan ook, dat in 1715 een rijke burgemeester uit Middelburg,Abraham Duvelaer geheten, die toen de heerlijkheid in eigendom had, er het bestaande huis liet bouwen in de Hol- 16

de Wete | 1986 | | pagina 18