3. De steengroeve, waar de blokken op het groefleger worden uitgebroken. 4. Het bewerken van de brute blokken tot bruikbare rechthoekige stukken, met afbeelding van een typische steenhouwerstent. 5. Het vervoer met een wagen met vierspan van de blokken steen. Bij het bovenste fries waren ook de pilasterstukken met beeldhouwwerk versierd en werden uitgebeeld: metselaars, steenhouwers en beeldhouwersge reedschappen. De 3 tussenliggende reliëfs stelden de inhoud voor van Exodus 17, van links naar rechts: 1. de kinderen Israels gelegerd in Rafidim 2. Mozes' wonder, de watergevende bron uit de Rotssteen. 3. De bergstroom is tot lafenis voor mens en dier. In de vlakken ter weerszijden van de zoldervensters waren nog 2 medaillons aangebracht; de linker stelde Julius Caesar voor en de rechter droeg het op schrift Octa/Aug. Us (Octavius Augustus). Nog hoger vond men links het wapen van Zeeland en rechts dat van Middelburg. Voorts waren de 4 beschermheiligen van het metselaarsgilde aangebracht, t.w. Nicostratus, Simplicius, Desiderius en Claudius, de martelaren, die ter dood werden gebracht omdat zij weigerden te werken voor de heidense tempel. Deze figuren droegen een kroon en in de hand metselaars- en steenhouwersgereed schap. Na een tijd van breken, metselen en timmeren waren op uitnodiging van de vereniging 'Hendrick de Keyser' diverse personen aanwezig om de opening van de herstelde 'In de Steenrotse' bij te wonen. Namens de rijksmonumenten commissie was aanwezig prof. v.d. Steur, de commissaris van de Koningin, jhr. mr. J.W. Quarles van Ufford, de burgemeester P. Dumon Tak, wet houders en vele anderen. De voorzitter van de vereniging 'Hendrick de Keyser', de heer Boelen, wees er in zijn toespraak op, dat toen de gemeente het gebouw aanbood voor 1000,daar direct 900,subsidie tegenover stelde. Maar zei hij: 'men moest in deze het gekregen paard wel in de bek kijken, want het bleek al direct dat de restauratie op 45000,zou uitkomen. Maar met steun van de regering, de brede blik van de toenmalige minister De Visser en de steun van de Rijksmonumentencommissie kon met het werk begonnen worden'. De totale restauratiekosten beliepen echter 63000,Burgemeester Tak zei dat de gemeente maar een heel klein steentje aan deze 'steenrots' heeft kunnen bijdragen, n.l. het afstaan van een oude schoorsteenmantel. Hij dankt de vereniging dat zij voor Middelburg, voor Zeeland, ja voor geheel Nederland een waarlijk monument heeft opgericht. De commissaris van de Koningin zegt de uitnodiging node te hebben aanvaard, omdat hij met lege handen is gekomen. De provincie heeft de restauratie niet gesteund, maar dit alleen door de toestand van de provinciale financiën. Toch heeft het alle statenleden goed gedaan, dat dit sieraad voor ondergang is gered, (zie noot). Hierna doorliepen de genodigden, aan wie verversingen werden aangeboden, het gebouw en namen met belangstelling van alles kennis. 'In de Steenrotse' werd verhuurd aan de heer J.W. Peppelman van Kampen, die er een kunst- en antiekhandel in vestigde en het huis aanvulde met de daarbij uitnemend passende antiquiteiten. Kasten en tafels uit de late Gothiek en Renaissance sierden de vertrekken. De bovenverdieping bestemde hij tot de verkoop van moderne kunst. De eerste tentoonstelling bevatte werken van de 21

de Wete | 1986 | | pagina 23