SIEREVOGEL ENVENTEVOGEL Noot Mr. Lantsheer stelde voor aan de vereniging Hendrick de Keyser een bijdrage te verlenen in de restauratiekosten van 750,Gedeputeerde Staten menen bij nadere overweging hun bezwaar tegen het verlenen van subsidie te moeten handhaven. Het voor restauratie van torens en kerken, d.w.z. de openbare ge bouwen, uitgetrokken bedrag zal beslist ontoereikend zijn, wanneer men ook particuliere gebouwen gaat subsidiëren. Van dergelijke aard zijn er in Zeeland legio. Tegen de financiële gevolgen wensen Gedeputeerde Staten ernstig te waarschuwen. Ten aanzien van het thans aanhangige verzoek om subsidie, is aan Gedeputeerde Staten van het bestaan van een zodanig historisch belang niet gebleken! Bronnen: De restauratie van het huis genaamd 'In de Steenrotse' te Middelburg, uitg. Orgaan van den Bond Heemschut, 1922. De Middelburgsche Courant 1920-1923 Zeeuws Documentatiecentrum Teyler's Museum, Haarlem door K. Kareis Hartelijk dank aan de heer A. van Santen voor zijn tip. In De Wete van januari 1985 schreef 'Dijkje' dat hij nieuwsgierig was naar de betekenis van bovenvermelde namen. In het aprilnummer vroeg ik me daarop af of het hier ging om varianten op Walcherse namen als Siereveld en Vente- ville/Vendevielle. Nu meldt de heer Van Santen in het julinummer dat in de Lutherse kerk te Middelburg in 1771 als lidmaat werd aangenomen een Johan Hendrik Ziervogel, afkomstig uit Muhlburg in Duitsland. De naam werd later ook als Siervogel geschreven en is kennelijk kant-en-klaar ingevoerd, wat een afleiding van een Nederlandse naam Siereveld lijkt uit te sluiten. Zelf kreeg ik inmiddels een tip die ook in de richting van het Duitse taalgebied wijst. Mevrouw Klaver te Middelburg deelde mij namelijk mee dat zij in de registers van de Lutherse gemeente van Groede op 27 april 1760 het huwelijk vond van Adam Hartman Ziervogel. Nu is die gemeente opgericht naar aanleiding van de komst in 1733 van een grote groep Salzburger emigranten, waartoe ook families Aigel behoorden. Daarom ben ik gaan zoeken in een uitgaaf van de Heemkundige Kring West-Zeeuws Vlaanderen, n.l. nummer 10 van hun 'Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuwsvlaanderen', dat geheel aan die Salzburgers is gewijd. In de daarin afgedrukte naamlijsten van emigranten kon ik geen Ziervogel ontdekken, maar op blz. 209 vond ik een 'Lijst van de lidmaten der Evangelisch-Lutherse gemeente te Groede in 1764', waar onder het hoofd 'Onder en in de Groede' als nr. 13 vermeld staat: 'Hartman Ziervogel, Johann Adam en zijn vrouw Aigel, Catharina, 1 kind', waarmee we het bruidspaar van 1760 hebben teruggevonden als inwoners van 23

de Wete | 1986 | | pagina 25