nodig is samenwerking tussen profs en amateurs in historicis. De ene groep kan niet buiten de andere. Er zijn lieden, die zich beroepshalve bezig houden met het historiebedrijf, die roepen dat het in onze provincie maar niets is: dat er b.v. geen verantwoorde historische studies over Zeeland verschijnen en dat de heemkundige kringen blijven steken in broddelwerk en goede bedoelingen. Gelukkig maar dat dergelijke kretologie loos is, zoals zo vaak staan ook in dit geval de beste stuurlui aan wal! Regelmatig verschijnen deelstudies van een goed gehalte over Zeeuwse histo rische onderwerpen. Niet meer, maar ook niet minder dan elders in ons land. Binnen onze eigen kring is een voorbeeldig samenwerkingsverband ontstaan tussen 'oprechte amateurs' en professionals in het Walcherse veldnamen- onderzoek, dat zelfs landelijk de aandacht trekt en alom geprezen wordt (zie 'Spiegel Historiael' van februari '86). Na deze lange inleiding komen we dan aan de te bespreken boeken. Dat zijn er deze maal maar liefst vier, waarvan twee door ondergetekende worden gerecenseerd. Vlissingen Het gaat om 'Kiek op Vlissingen' en 'De stoomvaart op Middelburg en de veerdiensten op De Zandkreek'. In de eerste plaats 'Kiek op Vlissingen' van C.H.J. Peters. De auteur is gemeente-archivaris van Vlissingen en verwierf bekendheid vanwege zijn medewerking aan de rubriek 'Archiefsprokkels' in 'De Faam' en 'De Vlis- singer'. Als ik het wel heb, is dit het tweede boekje van zijn hand. De titel is gekozen ter onderscheiding van de Vlissingse gemeentelijke gids 'Kijk op Vlissingen' en verwijst bovendien naar de fotografische inhoud (kiekjes). In 55 foto's geeft Peters een beeld van het oude, vooroorlogse Vlissingen. Veel herken ik er, hoewel ik een geboren - naoorlogse - Vlissinger ben, echter niet van Vlissingen is onherstelbaar veranderd, zeg maar verminkt. Dat het overigens nog erger kan, zag ik onlangs toen ik een soortgelijke uitgave over Den Helder doorbladerde! Bij vele afbeeldingen in 'Kiek op Vlissingen' lezen we: 'afgebroken', 'verdwenen' of iets dergelijks. Interessant vond ik vooral de oude foto's van de Kaaskade (p. 12), de Boulevard De Ruyter omstreeks 1870 (p. 18), de situatie ter plekke van de huidige Burgemeester Van Woelderenlaan ca. 1910 (p. 23), de vorstelijke wachtkamer in het station van 1894 (p. 38) en de Rammekenspoort (p. 50). Een paar kanttekeningen: de inleiding is m.i. wel erg summier, wellicht ware het beter geweest in dit eerste deel (op het omslag lezen we 'Deel 1 Algemeen' - er volgt dus nog meer?) een Vlissingse historie in kort bestek op te nemen; verder miste ik een aantal kiekjes, die weliswaar onder het kopje 'cliché' vallen, maar toch eigenlijk onontbeerlijk zijn: een schip op het strand, een witgekuifde golf beukend op de Boulevard, strand vermaak; tenslotte zijn sommige foto's nogal klein en grijs afgedrukt, waardoor details die in de bij schriften genoemd worden, verloren gaan. Ondanks deze kritische noten moet ik concluderen dat er sprak is van een sympathiek boekje dat zijn weg naar het publiek ongetwijfeld zal weten te vinden! 25

de Wete | 1986 | | pagina 27