1945 tot onderwerp hadden, eveneens foto's gepubliceerd, uiteraard betrekking hebbend op genoemde periode. Je zou zo denken, dat er op dit gebied niets nieuws meer te verwachten is. En dan komen daar opeens weer twee boekjes op de markt met toch weer een aantal foto's die - voor zover bekend - nog nooit gepubliceerd zijn. De Stichting d'Uitgeverei uit Halsteren ziet er kennelijk toch brood in en bracht dan ook enkele maanden geleden twee fotoboekjes uit, n.l. Kiek op Vlissingen en Kijk op Middelburg. Het laatste boekje is van de hand van onze voorzitter, Peter Sijnke, die in het dagelijks leven gemeente-archivaris van Middelburg is. 'Het boekje', zegt Sijnke, 'heeft geen pretentie, het wi| slechts een beeld geven van het vooroorlogse en ten dele verdwenen Middelburg'. Welnu, als geboren en getogen Middelburger mag ik zeggen, dat de auteur/sa mensteller daar zeer goed in geslaagd is. De foto's stammen, aldus de inlei ding, uit de stille 19e eeuw en het wat rumoeriger begin van onze eeuw. Zo vlak vóór mei 1940 was daar nog wel het één en ander van over, zodat de voor oorlogse Middelburger (en ook de vooroorlogse Walcherse dorpsbewoner) in vele foto's een bekend plekje van de Zeeuwse hoofdstad zal zien. Zonder pretenties, maar wel erg mooi. Zó mooi, dat ik een ieder aanraad om het te kopen. De prijs - 10,hoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Een m.i. waardevol verjaardagsgeschenk of 'om zo maar te geven', b.v. in plaats van een bos bloemen. P. Sijnke, Kijk op Middelburg. Uitgave: Stichting d'Uitgeverei, Halsteren. Prijs 10,verkrijgbaar in de boekhandel. H. Over vliedbergen De kleine veertig Zeeuwse vliedbergen die de tand des tijds hebben doorstaan, ontbreekt het de laatste jaren niet aan belangstelling. Sinds archeologisch en historisch onderzoek (verricht door met name Trimpe Burger en Dekker) de meeste raadsels heeft opgelost, is die belangstelling voor de bergen (of: vlied bergen, werven, hillen, mottes) vrij zakelijk, en niet meer zo romantisch en amateuristisch als voordien vaak het geval was. Het 'mysterie' dat de bergen omgaf mag dan grotendeels zijn verdwenen, gemeengoed zijn de recente opvattingen aangaande ouderdom en oorspronkelijk functie van de bergen zeker nog niet. Kennelijk vanuit die overweging hebben Kees Bos en Bas Oele een boekje vormgegeven, gericht op een breed lezerspubliek, waaronder niet in de laatste plaats bezoekers van en toeristen in het Zeeuwse landschap. Je zou hun boekje zo gezien een goede bijdrage een 'cultureel toerisme' kunnen noemen. Belangrijk in een tijd waarin recreatie in eigen land van overheidswege wordt gepropageerd, en waarbij vakantiegangers - ook in warme zomers - méér interesse blijken te hebben dan de kortste weg naar het strand of de openings tijden van het nabije cafetaria. In het vorige nummer van De Wete werd dit boekje, aan het begin van de zomer aangeboden aan gedeputeerde Boersma, al even aangekondigd. 'Vliedbergen tekens van tijd in het Zeeuwse landschap' werd uitgegeven door de Stichting Natuur- en Recreatieinformatie, telt 80 pagina's rijk geïllustreer de tekst en is voor de schappelijke prijs van 9,50 in de boekhandel 27

de Wete | 1986 | | pagina 29