met andere gezelschapsspelen zodanig spraakzaam en luidruchtig is dat dit in de naamgeving tot uitdrukking kon komen. De notitie van Van Wallenburg (8.c.) vermeldt dat het spel in de Zaanstreek 'koekoekspel' heet. Men moet daar m.i. via de houtimport uit het noorden al eeuwenlang contacten met Skandinavië hebben, en dan is het weer typisch dat de vogel in de slabberjanbeschrijvingen overeenkomt met de koekoek in de gnav-verhalen uit de Aftenposten. Rest nog de mededeling van Walraven aan Cats (8.a.) dat in Zeeuwsch- Vlaanderen een gelijksoortig spel 'Jan in de zak' heet. Ook uit de betekenis van de diverse doppen lijkt weinig te halen voor wat betreft tijd en plaats van ontstaan. Huis, dronkeman, herberg, zot, smoel, meelzak, vogel, uil, koekoek, kat, hond, paard, ruiter, pispot (de Noren hebben het netjes over een bloempot), het is allemaal even internationaal en tijdloos, en ook met de uit Noorwegen gesignaleerde nar en dragonder gaan we heel wat eeuwen terug. Die dragonder is dan uit een ander verhaal in de Aftenposten, n.l. van Einar Diesen, die ook vertelde uit zijn jeugd in het begin van deze eeuw, en wiens beschrijving weer iets afwijkt van die van Inger Ekfelt. Dan was er Knut Hougen die de Aftenposten herinnerde aan hun eigen uitgave 'De spel-vogel', waarin n.b. gnav voorkomt, maar dan alleen als kaartspel, welke variant ook Inger Ekfelt aan het begin van haar verhaal noemde. Tenslotte nóg enkele overeenkomsten. De foto van een gnav-dop in de Aftenposten stemt praktisch overeen met de tekening in het Zeeuws Woordenboek. En een Noor uit Baerum schreef dat zijn grootvader daar na de 2e wereldoorlog een gnav-spel kocht met rode doppen en gekleurde plaatjes, terwijl Elout (5.b.) in 1936 precies hetzelfde schreef van het in zijn bezit zijnde slabberjan-spel, afkomstig van zijn vader die in de jaren 1870 burgemeester van Domburg was. Anderen signaleren zwarte, bruine en gele doppen. Laat ik mijn wat taaie verhaal nu afronden. Uit wat mij onder ogen kwam durf ik slechts te besluiten dat slabberjan/gnav een heel oud gezelschapsspel van onbekende herkomst en leeftijd is, dat het in elk geval al in de 18e eeuw wordt gesignaleerd, dat het vooral omstreeks Kerstmis wordt gespeeld en dat het in Zeeland, Noorwegen en Denemarken nog steeds in zwang is. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat het spel ook in andere regio's of landen ooit moet zijn gespeeld of misschien zelfs nu nog wordt gespeeld, onder welke benaming dan ook, maar die vraag hoort thuis bij spel-deskundigen en spel historici. En wie weet of niet ergens ter wereld alle vragen omtrent slabberjan/gnav allang zijn opgelost! Maar één ding lijkt zeker: een in 1743 geboren Jan Slabber kan moeilijk de 7

de Wete | 1986 | | pagina 9