In de bomvolle gelagkamer van bovengenoemde 'herberg' werd op 22 oktober opnieuw een uitgave van de Heemkundige Kring Walcheren gepresenteerd: 't Oude Westkappelse Leefpatroon'. Geschreven door inwoner-dij kwerker-stroper-wethouder-locoburgemeester Willem Gabriëlse. In zijn openingswoord dankte onze voorzitter al diegenen die meegewerkt hadden aan het tot stand komen van dit boekwerkje en belichtte hij de schrijver, waarna deze het woord nam. Hij benadrukte het inspirerende aandeel van Marjan Roelse, die door haar interesse hem aanmoedigde zijn kennis te boek te stellen. Tevens prees hij het beleid van de vroegere burgemeester De Casembroot, aan wiens weduwe, eregast op deze avond, door hem het eerste exemplaar aangeboden werd. Zichtbaar ontroerd dankte mevrouw De Casembroot de schrijver voor diens waarderende woorden en het ontvangen boek. In beider toespraken vielen gelijkluidende benamingen voor de 'Westchappe- laers' op: ellendelingen; lastig; Vikinger aard; republikeinen in het Koninkrijk der Nederlanden. Ook de huidige burgemeester was zichtbaar blij met het hem aangeboden exemplaar; hij was de Kring dankbaar voor het uitgeven ervan, de schrijver voor diens historisch charisma. Het bleef niet bij toespraken: gezongen werd er ook. Het duo Piet Piet, dat een trio bleek te zijn, versterkt door Piet (Hendrikse) op accordeon bracht gevoelige zeemansliederen ten gehore, na de pauze versterkt door het West- kappels dameskoor, dat met groot enthousiasme zong, ook al hadden ze elders al anderhalf uur repeteren achter de rug. Ook de toehoorders lieten zich niet onbetuigd. Met of zonder glas geestrijk vocht zong men van harte mee. De oude Zeeuwse journaalbeelden schoten er zelfs bij in. Het door allen staande gezongen Zeeuwse volkslied besloot op waardige wijze dit Westchappels gebeuren. 22

de Wete | 1987 | | pagina 24