LAAT HET DE WETE WETEN Om elke dijk, elk kanaal en iedere brug die nog over was, werd dagen gevoch ten; er scheen geen eind aan te komen. Het is ondoenlijk om de hele lezing eer te geven. Daarom nog enkele statis tische gegevens: De strijd om de zgn. Breskens-pocket duurde van 14 september tot 2 november 1944. Op Nederlands gebied sneuvelden ruim 800 Duitsers, terwijl er tussen het Leopoldkanaal en de Nederlandse grens nog eens (vermoedelijk) 200 zijn ge sneuveld. In genoemde periode vielen er 803 geallieerde militairen, waaronder 735 Canadezen. Het aantal burgers dat in west Zeeuws-Vlaanderen tengevolge van de oorlogs handelingen het leven verloor bedroeg 581. Meer dan 2000 woningen werden geheel verwoest en meer dan 1000 woningen zwaar beschadigd. Het grensdorp Eede werd voor 90% verwoest en moest geheel opnieuw worden opgebouwd. Datzelfde gold voor Breskens, Oostburg, Schoondijke en Sluis. De meeste Canadese gesneuvelden waren 19, 20 of 21 jaar oud. De jongste was 18 jaar. De hoogste Canadese militair in rang was de luitenant-kolonel Thomas C. Lewis, regimentscommandant van het 7e verkenningsregiment The Duke of York. Hij werd 33 jaar. Thomas Mooney was muziekdirecteur aan de kathedraal van Kingston in Ontario (Canada), toen hij de enige aalmoezenier van het Canadese leger werd. Hij werd op 14 september 1944 te Moerkerke dodelijk getroffen door scherven van een Duitse granaat. Hij was 38 jaar oud. Bij de Duitsers moeten er verschillende zijn geweest, die door hun eigen officieren of onderofficieren werden doodgeschoten omdat ze zich wilden overgeven of zich verstopt hadden. In een veldgraf werd een fles gevonden met een briefje erin: 'Als Feigling erschossen'. Fr. Broeksma Onderzoek naar de uitspraak van de dialecten in Nederland Het P.J. Meertens-Instituut, gevestigd in Amsterdam, dat zich bezig houdt met Dialectologie, Volkskunde en Naamkunde, is in onze kring welbekend. Immers, aan onze uitgaven betreffende de veldnamen op Walcheren verleent óók dit instituut zijn zeer gewaardeerde medewerking. Bovendien zou iedere man of vrouw op Walcheren die zich ook maar enigermate interesseert voor zijn of haar heem, dienen te weten dat de naamgever van het instituut, P.J. Meertens, Middelburger van geboorte was. Voor onze leden is het van belang te bedenken dat hij onze kring een groot hart toedroeg. Het instituut is op het ogenblik bezig met een groot onderzoek naar de uitspraak van de dialekten in Nederland. Men probeert dat in zoveel mogelijk plaatsen te doen. Op Walcheren heeft het instituut alleen nog de plaats Grijpskerke kunnen opnemen, wat vanzelfsprekend veel te weinig is. 25

de Wete | 1987 | | pagina 27