Tc eléze Wie schrijft het verhaal van 'De Grote Prelaat' te Aagtekerke? Ons lid, de heer J.Chr. Verhage uit Heemskerk, zou graag het één en ander te weten willen komen over de hofstede 'De Grote Prelaat' staande aan de wegen tussen Westkapelle en Aagtekerke. Vooral de herkomst van de naam, de eigenaars in vroeger tijden en eventuele oude prenten zijn van belang. Als redacteur van De Wete denk je bij zo'n mededeling verder dan alleen het 'belang' van de heer Verhage. Je ziet al een artikel over deze hofstede in De Wete, omdat je veronderstelt dat er nog (veel) meer leden in de geschiedenis van deze hofstede geïnteresseerd zijn. Vandaar m'n vraag: Wie schrijft het verhaal van 'De Grote Prelaat'? Graag inleveren vóór 15 februari 1987. 't Oude Westkappelse Leefpatroon Van Willem Gabriëlse uit Westkappel geen kwaad woord. Wie hem kent, denkt met genegenheid aan hem. Wie hem niet kent, maar kennis neemt van zijn herinneringen, zoals die nu via de Heemkundige Kring Walcheren zijn uitgebracht, zal onvermijdelijk sympathie voor hem opvatten. De verhalen en ervaringen, zoals ze zijn samengebracht in het boek 't Oude Westkappelse Leefpatroon', zijn onmiskenbaar de belevenissen en indrukken van iemand, die grèhg vertelt. Het hele boek heeft die wat koutende ondertoon en dat is zowel de aard van Gabriëlse zelf als de verdienste van Marjan Roelse, die hem bij de ordening der herinneringen zinvol behulpzaam is geweest. Die aanpak immers past prima bij een boek, waarin Westkappel van binnenuut wordt bekeken. Willem Gabriëlse woont een mensenleven lang - hij is bijna 80 - aan de Westkaap van Walcheren. Hij is er - zoals uit zijn levensbericht door C.I. van Nieuwenhuyzen blijkt - opgegroeid in een gezin waarvan de vader dijkwerker en landarbeider was, een gezin 'waar men meer malen genoegen moest nemen met twee, soms driemaal per dag aardappelen met wat azijn om er in ieder geval nog wat smaak aan te geven'. Ziet al snel, dat vooruitgang politiek zal moeten worden bevochten, wordt lid van de Werkmanspartij en later de PvdA-afdeling - een ondogmatisch socia list. Komt (1939) in de raad en wordt na de oorlog wethouder en loco-burge meester. Willem Gabriëlse, landarbeider, dijkwerker, stroper, wethouder - en in alle rollen onopgesmukt en zonder poespas. 'Bij onder andere burgemeestersinstallaties', noteert hij in een van die verhalen, 'kon ik meermalen opmaken dat men in mij de personificatie zag van de door hen vermeende apartheid die de Westkappelaars werd toegeschre ven. Misschien hadden zij daarin enigszins gelijk. Ik heb nooit getracht mij anders voor te doen dan ik in wezen ben. Waarom ook? Nooit is de behoefte opgekomen om mij los te wrikken uit het oude milieu'. Zo kon hij soms ook als wethouder het stropen niet laten, in de jaren kort na 27

de Wete | 1987 | | pagina 29