WALCHERSE AGENDA 'Zeeland - land tussen zeeën' Is de titel van een in oktober 1986 door Den Boer Uitgevers uitgebracht boek. Andreas Oosthoek schreef de tekst; gelukkig is hij daarbij niet in de schrijf trant vervallen die zijn PZC-artikelen vaak zo onleesbaar maakt. Het boek bestaat uit een wat rommelige inleiding (p. 12-39), die een overzicht beoogt te geven van de 'mensen en hun geschiedenis in de Delta', met veel lange citaten uit werken van o.m. Bouman, Ritter en Warren, en een deel 'In de stroom' (p. 64-127), waarin portretten worden geschetst van mensen die de veranderingen in het Zeeland van de twintigste eeuw van nabij meemaakten: Mies en Dick Bouwense, Arjaan Welleman, Dignis van Doorn, Janneke Dierx, Jan Leendert Verhagen, Rémy Verras, Jan Mol, Sarika Góth en Willem Gabriëlse. Bij de laatste staan we even stil, want zowel de auteur van het door de Heemkundige Kring Walcheren uitgegeven 't Oude Westkappelse Leef patroon' als zijn leefomgeving worden hier raak getypeerd: 'Een apart dorp. Jarenlang, en een apart slag volk. Westkappelaars. Willebrordus had het, na een bezoek aan dit deel van de Walcherse kust al door, 'Een woest volk, dat wetten noch verordeningen eerbiedigt', noteerde hij. Er zijn sindsdien nogal wat jaren voorbij gegaan, maar Gabriëlse keek er niet van op, toen, in zijn politieke periode, een vertrekkende burgemeester zijn opvatting over Westkappelaars aldus uitdroeg, 't Zijn ellendelingen'. 'Ja', had Gabriëlse gezegd, 'ellendelingen. Maar 'k hou er zo verdomd veel van dat ik er alles van kan hebben' (p. 125). Het boek is rijkelijk gelardeerd met foto's van Wim Riemens. Riemens die een geheel eigen, zeer herkenbare stijl heeft ontwikkeld: zijn foto's zijn vaak een lust voor het oog (zoals b.v. de schuurdeuren op pag. 6 en 7, het houtsnij werk aan de koorbanken in de kerk van Nisse op pag. 30 en de koe op pag. 58). Tussen de delen 'Tussen twee zeeën' en 'In de stroom' bevindt zich een fotokatern (pag. 40-63) onder de titel 'Elementen' met kleuren- en zwart-wit- foto's van Riemens. Het boek wordt op pagina 128 afgesloten met een m.i. onvolledige wegwijzer (waarom wel het Documentatiecentrum Nieuwe Muziek genoemd en allerlei kleine musea en niet de Zeeuwse gemeentelijke en streekarchiefdiensten, die een schat aan informatie en beeldmateriaal herbergen?). Andreas Oosthoek en Wim Riemens, Zeeland - land tussen zeeën, Middelburg, Den Boer Uitgevers, 1986 29,00). P.S. Kapel van St. Maarten, Hoogelande J5 februari 1987 Albert Clement, orgel: composities van meesters uit Renaissance en Barok, o.a. J.P. Sweelinck, P. Bustijn en J.S. Bach. (14.30 uur) 29 maart 1987 Mevrouw C.O.C. Portheine-Caudri: lezing met kleurendia's 'Uitbeelding van het Lijdensverhaal'. (14.30 uur) 29

de Wete | 1987 | | pagina 31