AANKONDIGINGEN EN MEDEDELINGEN afstamden van een Alpien ras. Waren deze Alpienen de afstammelingen van deze Moren en bewoners van de Franse Alpen? Nog een aanduiding zouden de heerlijk gekruide zandkoekjes kunnen zijn, het Profetenbrood, waarvan het recept uit Zeeland komt. Den Haag, 6 november 1986 Voor het komende seizoen planden we reeds de volgende bijeenkomsten: dinsdag 27 januari 1987 Enige tijd geleden, n.l. op 5 september 1986, hield de Stichting voor bodem- kartering Wageningen een informatiedag over haar werkzaamheden op Walcheren onder de titel: 'Bodem is meer dan grond alleen, met name op Walcheren'. Helaas konden we op die informatiedag niet aanwezig zijn. We vonden het onderwerp echter van een dermate groot belang, dat we besloten te trachten daarover een bijeenkomst te organiseren. Die bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 27 januari 1987 in Hotel Walcheren te Koudekerke, aanvang 20.00 uur. De heer G. Pleijter, verbonden aan bovengenoemde Stichting, is dan onze inleider. Hij noemt zijn lezing: 'Walcheren, grondig bekeken'. Woensdag 25 februari 1987 'Wonen en werken met het water op Walcheren' is het onderwerp van onze tweede bijeenkomst in 1987. In de geschiedenis van de bewoning en de geschiedschrijving van Walcheren staat de strijd tegen het buitenwater (de zee) terecht centraal. Veel minder aan dacht daarentegen trok tot dusverre het gevecht dat de bewoners eeuwenlang, en in feite tot het jaar 1929, hebben moeten leveren met het binnenwater. Het hoge binnenwater dat bijna elk winterhalfjaar de landerijen bezwaarde, stelde duidelijke beperkingen aan de landbouw, het verkeer en het wonen. Sinds begin 1985 vindt aan de Universiteit van Amsterdam onderzoek plaats naar dit thema, waaruit tijdens deze bijeenkomst enige voorlopige resultaten zullen worden gepresenteerd. Inleider: ons lid drs. Aad de Klerk, actief medewerker van de Veldnamen- commissie en voorzitter van de commissie die een nieuwe (jaarlijkse uitgave van onze Kring wil verwezenlijken. We komen ook deze keer bijeen in Hotel Walcheren te Koudekerke, aanvang 20.00 uur. Woensdag 25 maart 1987 Jan Zwemer, ras-echte Walcherse jongen, schreef kortgeleden het boek 'Een zekel om geit-eten te snieën' over de sociale omstandigheden van de landarbei ders op Walcheren in de periode van 1900-1940. Deze man, dachten we, heeft onze leden vast wat te vertellen. Vandaar dat we hem vroegen om voor onze kring het onderwerp 'Landarbeid op Walcheren na 1800' te willen behandelen. 36

de Wete | 1987 | | pagina 38