LAAT HET DE WETE WETEN De laatste tijd is er voor deze rubriek veel belangstelling. Dat is erg plezierig. De bedoe ling van deze rubriek is echter niet in de eerste plaats om mensen die van bepaalde dingen iets willen weten in contact te brengen met anderen die hun die kennis kunnen verschaffen, maar om via de Wete de gevraagde opheldering te verschaffen aan al onze leden. Wilt U dus reageren op een vraag in deze rubriek, doe dat dan via onze secretaris. Om die reden zetten we in het vervolg onder de vragen ook alleen maar de naam van de vraagsteller en diens woonplaats. Red. De Grote Prelaat te Aagtekerke In De Wete van april 1982 staat een rubriek met de verklaring van Walcherse Boerde rijnamen, o.a. van de Prelaat. Het volgende wordt hierover geschreven. De abt te Mid delburg, die korte tijd ook bisschop is geweest, had behalve de buitenplaats Westhove, onder Westkapelle een zogenaamde uithof, 'De Noordhinde'. (De betiteling van zo'n hoge geestelijke was ook prelaat). De boerderij die in de plaats van de 'Uithof' is gekomen, werd dus naar de vroegere eigenaar genoemd. Tussen 1291 en 1302 werd de Cisterciënser Abdij van Noorddijk, Noord-Beveland, verplaatst naar Aagtekerke, Waterloose Werve (Oost-Domburg). Deze 'hofstede' bestaat nog en ook de Kloosterweg. Heeft dit iets met de Grote Prelaat te maken? Geen verhaal, maar wel enkele opmerkingen die misschien kunnen leiden tot een nader onderzoek, in het Rijksarchief bv. Misschien dat leden uit Aagtekerke of Domburg hierover nadere inlichtingen kunnen verschaffen. W. Sinke, Oost-Souburg 17

de Wete | 1987 | | pagina 19