LAAT HET DE WETE WETEN Jaopje keek es naer der, mer maekten gin kom-of mee z'n geld. 'Allee', zei Siene, 'je moeder 'ei je toch wè centen meegegeve, 'Jae', zei Jaopje. 'Nou', zei Siene, 'waer 'ei je die dan?' Ze wier een bitje futig 3), wan ze was an de waste en a die zö lange mocht staen, wier 't sop koud. Jaopje begreep der nie vee van. 'El', zei ten, 'die centen 'ei je toch a, want die 'ei moeder onder in de stropiekanne gedae!' C.I. van Nieuwenhuyzen 1) sjette - sajet 2) polka - soda 3) futig - geïrriteerd Welke boerderij? In De Wete van januari 1987 vroeg de heer Lampert uit Biggekerke naar de naam van de boerderij waarvan we een foto afdrukten. De heer C.P. Jongepier uit Middelburg reageerde prompt: het zou de hofstede 'Triton' zijn, destijds liggende in de gemeente O. en W. Souburg (achter Der Boede). De hof stede werd bewoond door de heer J. Kodde, later door diens zoon D. Kodde en wordt nu bewoond door de heer G. Houterman. De heer M. Davidse uit Vlissingen schrijft, dat het hier gaat om de zgn. 'Blauwe Hof' aan de noordkant de Breeweg te Koudekerke. Die hofstede zou er vroeger heel anders uitgezien hebben dan nu. De schuur van deze hofstede is na het water vernieuwd. De boerderij zou momenteel leeg staan omdat de laatste bewoners naar de Flevopolder vertrokken zijn. De betreffende foto zou vanuit een bootje uit het noorden richting zuid-oost genomen zijn. Dat bootje zou het traject van 'de baene nae Ko Simonse' gevolgd hebben. De heer Kodde uit Vlissingen - lid van onze kring - beaamde in eerste instantie het ver haal van de heer Jongepier. Tijdens de pauze van onze bijeenkomst in Hotel Walcheren op dinsdag 27 januari 1987 ontstond er naar aanleiding van het bovenstaande tussen de heer Lampert en enkele andere aanwezigen een leuke discussie over de betreffende boerderij. Men was het er niet over eens of de boerderij op de be doelde foto nu de Triton of de Blauwe Hof was. Ik heb begrepen, dat men uiteindelijk tot de conclusie kwam dat geen van beide genoemde boerderijen de hofstede op onze foto was. Onze Vlissingse heer Kodde belde me later op om te zeggen dat bij nader in zien naar zijn mening de heer Jongepier abuis was. Het was toch niet de Triton waarop zijn vader vroeger geboerd had. We zijn er dus nog niet uit! Mocht de heer Lampert er toch nog achter komen welke boerderij het precies was, dan wil ik dat gaarne van hem horen om het U allen mede te delen. 19

de Wete | 1987 | | pagina 21