LAAT HET DE WETE WETEN Dijkje Gevelsteen in molen 'De Koe' te Veere In de muur van de molen 'De Koe' in Veere zitten twee gevelstenen. Op de ene steen staat het wapen van Veere, op de andere staat: J H A BEE 1736 JM12 D Beide stenen zijn afkomstig van de voorganger van deze stellingmolen, nl. een ronde stenen grondzeiler, óók genaamd 'De Koe'. Nu lees ik in de Middelburgsche Courant van vrijdag 15 november 1907, dat deze molen in de voorafgaande nacht is afgebrand en dat de molen gebouwd is door J. HABEE. Dit klopt echter niet met wat ik gevonden heb in het Archief van Veere, nl. dat de bouw in 1736 gegund is aan Elias Elisassen, aannemer te Veere, voor 1237,—. Wie kan mij helpen wat betreft de betekenis van J H A BEE? De naam J. Habee heb ik nergens kunnen vinden. E. van Wijk, Middelburg De Stichting Onderwaterschatten Als er een vliegtuig overvliegt kan ik het nooit laten omhoog te kijken. En wanneer de witte condensstreep de blauwe hemel langzaam in twee stukken snijdt ben ik jaloers op de vliegtuigpassagiers, die op dat ogenblik ons eiland zien drijven in een zee van mat zilver. Maar 's avonds bij het weerpraatje op de televisie komen de satelietfoto's van ons land op het scherm en dan is het mijn beurt. Als het onbewolkt is zie ik dan vanuit de ruimte Walcheren heel duidelijk liggen temidden van het water dat dan diep donker kleurt. Fantastisch dat dat allemaal mogelijk is, maar ondanks alle technische hoog standjes zie je op deze manier niets van de wereld onder water. Dat komt omdat het water veel te troebel is en omdat de zeespiegel veel van het licht weerkaatst. De Stichting Behoud Onderwaterschatten in Zeeland kan echter wel goed onder de waterspiegel kijken. Het is met Sonar mogelijk een soort scherpe 'luchtfoto' te maken van de zeebodem. Het is een vreemde sensatie om zulke scherpe beelden van de bodem van de Westerschelde te zien, waarop scheepswrakken, neergestorte vliegtuigen en gezonken landingsboten zijn te herkennen. Zelfs de kettingen en de ronde stenen ankers van de boeien zijn duidelijk te zien. Die bodem blijkt uit zand te bestaan met grove ribbels, dwars op de stroomrichting. Ondanks alle troebele troep dus heldere beelden van de bodem alsof er vanuit België alleen Spa-water met de Schelde omlaag komt. En zo blijkt ons eiland dank zij de Stichting onder water nog een boeiende franje te hebben. 30

de Wete | 1987 | | pagina 32