BURGEMEESTER CALJOUW door J. Kaljouw, Oost-Souburg Hendrik Abrahamse Caljouw, geboren 1761 te Biggekerke was vanaf 1806 lid van de gemeenteraad aldaar. In 1810 werd hij adjunckt-maire (plaatsvervangend burge meester) en vervolgens in 1814 'President van 't Gemeentebestuur'. In de volksmond heette hij 'Schout Caljouw', wat hij tot 1837 geweest is. Hij combineerde het burge meestersbaantje met het beroep van landbouwer, wat meestal samenging in een platte landsgemeente, doordat het burgemeesterschap maar een gedeeltelijke dagtaak was. Over 's mans kapaciteiten is weinig bekend. Het zal waarschijnlijk een eenvoudige dorpsburgemeester geweest zijn, die zeker in een kleine gemeente als Biggekerke maar zelden in de publiciteit kwam. Toch moeten we ook weer niet te licht denken over zijn bekwaamheid. In die tijd draaide alles nog om de burgemeester en secretaris en was in een dergelijke gemeente de burgemeester tevens ook nog secretaris. Er waren vooral in de Franse tijd (1795-1814) veel veranderingen op bestuurlijk gebied doorgevoerd, met als gevolg dat de 'papiermolen' nogal uitgebreid was. Ook in die tijd waren de verordeningen, besluiten en 'missive's' al talrijk, al waren ze van geheel andere aard dan wij gewend zijn. Hier volgt een gedeelte van de ingekomen stukken van de gemeente Biggekerke. (omstreeks 1830) Gladheid: Circulaire Prov. (inciaal) blad no 5 over het bestroijen der bruggen met zand, asch of anderzins bij gladheid. Granen: Prov.blad no 15 Staat aanwijzende de gemiddelde prijzen der granen in December Gewapende dienst: Circulaire Prov.blad no 18 Collecte ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Geneeskunst: Besluit van gedeputeerde staten Prov.blad no 16 waarbij wordt vastge steld en medegedeeld de lijst der bevoegde erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunst in de provincie voor 1829 Koepokinenting: Circ. prov.Blad 120 maatregelen ter bevordering van het algemeene gebruik van koepokinenting (tegen pokken) Jagt: Prov. blad no 80 opening der jagt op eenden ganzen en watersnippen Hoofdzeer: Besluit van Hr Gedeputeerde Staten Prov.blad no 173 omtrent de maat regelen ter voorkoming van de verspreiding van het hoofdzeer en andere huidziekten Hengsthouders: Besluit der Hr.Gouverneur (kommissaris van de Koning) prov. blad no 50 houdende mededeling van de lijst der hensthouders in de provincie over 1828 Wegen: Missive van den Gouverneur opgave aan welke personen permissiebiljetten gegeven zijn tot het beweiden van de wegen met een koebeest Wielen: Prov.blad no 38 restrictie in de toepassing der bestaande bepalingen omtrent de breedte der velgen van de wielen Gouverneur: Circulaire no 157 omtrent de opsporing van eenen ontvluchte gevangene (in handen gegeven van de veldwachter) Wetboeken: Staatsbladen Nr 17-20-22-33-36-37 aanvulling verandering enz. in de nieuwe wetboeken van gerechtelijke arrondissements Kantons Mededelingen Aan deze lijst zouden nog veel andere ingekomen stukken, verordeningen en dergelijke toegevoegd kunnen worden. Er waren allerlei verordeningen betreffende de watervoor ziening, de verkoop van wapens en buskruit, provinciale belastingen op wijn en sterke drank, armenzorg, onderwijsvoorzieningen, openbare orde etc. Ook het wegonder houd en de aanleg van nieuwe wegen kwam voor rekening van het Gemeentebestuur. 31

de Wete | 1987 | | pagina 33