WETE(N)SW AARDIGHEDEN Te laat om opgenomen te kunnen worden in de vorige Wete kregen we van de heer J. van Wallenburg een 'noodkreet' betreffende de voorgenomen verbouwing van de Statenzaal, deel van het Abdijcomplex in Middelburg. Uit de pers weet U ongetwijfeld waar het allemaal om draait. In het bestuur hebben we besproken of wij als Heemkun dige Kring met betrekking tot deze voor ons heem toch belangrijke zaak terzake aktie zouden moeten ondernemen. Ofschoon we het ten zeerste betreuren dat door de wijze waarop beoogd wordt te gaan verbouwen de Statenzaal op een ook naar onze mening onverantwoorde wijze wordt aangetast, menen we dat de Heemkundige Kring Walcheren niet als een soort aktiegroep moet gaan optreden. We zullen het bij de constatering laten dat we het veelbesproken plan een onzalig idee vinden! In de vergadering van 12 maart j.l. moest het bestuur aandacht besteden aan de gevol gen van een 'jammerlijk gebeuren'. Aan de orde kwam toen namelijk het voorzien in de vacatures van bestuurslid, ontstaan door het aftreden van Fr. v.d. Driest en van mevr. P.A. Jasperse, onze administratrice. De laatste haakt om privéredenen af terwijl de eerste reglementair aftredend en niet herkiesbaar is. Over de verdiensten van beiden zal tijdens de Jaarvergadering nog wel het één en ander gezegd worden, neem ik aan. Beiden hebben, ieder op zijn/haar eigen wijze, ertoe bijgedragen dat De Wete ieder kwartaal weer in Uw brievenbus werd gedeponeerd. Het lijkt mij goed om ook op déze plaats onze waardering daarvoor uit te spreken. Bij het verzamelen van artikelen voor De Wete kom je telkens weer tot de ontdekking, dat in de dagbladen gepubliceerde zaken sommige leden/tot een soort verhoogde waakzaamheid brengen v.w.b. het zoeken en vinden van voor onze kring belangwek kende onderwerpen. Zo 'ontdekte' één van onze redactieleden het artikel 'Het ongeval met Zr.Ms. Ramschip Schorpioen' dat in augustus 1886, dus ruim 100 jaar geleden, in het tijdschrift 'Eigen Haard' verscheen. Als dan W.P. Roose een kranteknipsel in han den krijgt dat ook al zo'n 60-70 jaar oud is (een verhaaltje over de eerste Oost-Sou- burgse brandweer), dan vraag je je af 'of er soms wat in de lucht zit'. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de bomen op de dijk langs het Kanaal door Walcheren. Ger de Ru schrijft erover, mevr. Wesseling wil er alles van weten. Het lied 'Middelburg', geschreven en op muziek gezet door de Middelburgse oud-on derwijzer en pianist Jo den Hollander (geen familie van Uw secretaris) wordt nog regel matig door hem ten gehore gebracht tijdens bijeenkomsten van ouderen waar hij nog altijd een zeer geziene gast is. Het lied roept bij de ouderen onder ons ongetwijfeld beelden op, herinneringen aan Middelburg zoals het vóór mei 1940, zoals het in onze jeugd was. Van Langevelde sluit hierbij dan weer uitstekend aan met zijn Jeugdherinneringen, terwijl P. de Pagter met zijn beschrijving van het Domburgse gaaischieten nostalgie én realiteit aan elkaar koppelt, want in Domburg wordt de gaai nog steeds geschoten! Naast de vaste rubrieken dus weer een Wete met een gevarieerde inhoud, een Wete waar U hopelijk naar zat uit te kijken. H. 1

de Wete | 1987 | | pagina 3