DE DIENSTBODE IN VROEGER TIJDEN zware commando opleiding volgde. Hij was amateur filmer en fotograaf. Van de lan ding te Westkapelle en de verdere acties van 48 RM Cdo op Walcheren, maakte hij vele opnamen die echter allemaal verloren zijn geraakt. Corporaal LAW was de batman (oppasser) van luitenant ENGLAND. Hun stoffelijke overschotten zijn in het voorjaar van 1946 overgebracht naar de Geallieerde begraaf plaats te Bergen op Zoom waar ze hun definitieve rustplaats vonden (vak nr 21, rij B, grafnrs 1 en 2). Bronnen: Register Bergen op Zoom War Cemetery Netherlands 81; Register met namen van alle in Zeeland omgekomen Geall. militairen periode 1939-1945. Register van begravenen der Gemeente Domburg. Pers. corr. met/van Commonwealth War Graves Commission te Maidenhead en de Zuid-Afrikaanse Ambassade te Den Haag. Voorts hebben op genoemde begraafplaats 6 Franse militairen begraven gelegen, aan gespoeld op resp. 24-8-1940 (2) en 26-8-1940 (4). Van geen van hen was de naam bekend.' Waar deze Fransen herbegraven zijn, is tot nu toe niet achterhaald kunnen worden. door J. Poppe Als men eens in de gelegenheid is een monumentenpand in Middelburg of elders te be zoeken, dan kan men soms in de kelders van die huizen een situatie aantreffen, die nog stamt uit vroeger tijden. Men kan dan zien hoe de dienstboden in deze keldergewelven moesten werken en (soms) slapen, weinig daglicht hoogstens wat kleine ruitjes met geringe lichtval vanaf de straat of tuin. Een paar bedsteden met daartussen een servies- kast en wat verderaf, een hok voor de turf of kolen. Een pomp voor water en een grote diepe donkere regenbak, afgesloten met een eenvoudig deksel, de vloeren bedekt met plavuizen. Als men schilderijen bekijkt van oude meesters in de musea, dan kan men een indruk krijgen van de inrichting van deze keukens in vroeger tijden. Koperen blinkende pannen, koperen emmers en tinnen borden; soms een duif in een kooi boven de deur. De schilders werden geïnspireerd om zo'n keuken op doek te zetten, want hoe meer het koper blonk, hoe aantrekkelijker het onderwerp. Een trap gaf vanuit de kelder toegang naar de eetkamer of andere vertrekken, die alleen betreden mochten worden, als de werkgeefster daartoe opdracht gaf om de betreffende salons schoon te maken, kolen voor de kachels aan te voeren of het eten op gezette tijden op te dienen. Een dienstbode had niet zomaar toegang tot de vertrekken, die door de familie werden bewoond. Er waren huizen die enorme afmetingen hadden, met gangen zo breed, dat men er wel met paard en wagen in rond kon draaien. Denk maar eens aan het pand Balans 11 te Middelburg (het huidige Kantongerecht) dat vroeger particulier werd bewoond of het Gerechtsgebouw aan het Hofplein. Bij som mige huizen was er zelfs nog een achterhuis gebouwd. Middelburg had, zoals vele steden, een reglement voor dienstboden waaraan men zich diende te houden, op straffe van boetes. Dit reglement was opgesteld door de Raad, dd 12maart 1791,en sloot aan op eerdere besluiten van 25 januari 1670 en lOdecember 1689. Het besluit van 1791 begint als volgt: 6

de Wete | 1987 | | pagina 8