VERSLAG LEDENVERGADERING op Zee, die van kracht werden op 1 december 1880 en o.a. in Nederland bij Koninklijk Besluit werden goedgekeurd, behelsden een groot technisch verschil bij de oudere bepalingen. Sprak men in de vroegere bepalingen nog van het roer bakboord leggen, voortaan werd gesproken naar stuurboord uit wijken. Het roercommando werd vervangen door de uitwijkbepaling. In wezen veranderde dus niets, alleen werd het bakboord roer waardoor het schip naar stuurboord zou gaan door een technische ingreep zo geregeld dat bij stuurboord roer het schip naar stuurboord gaat. M.a.w. het commando wordt aan de roerganger in rechtstreekse zin gegeven. Stuurboord voor de roerganger is ook stuurboord voor het schip. Dus in het kort gezegd: twee stoomschepen recht of bijna recht tegen elkaar moeten naar stuurboord uitwijken. Dat was vóór 1880 al zo en dat is nu nog zo. Typisch is echter dat Luitenant ter Zee der le klasse M.C. Van Doorn zijn artikel, geschreven in 1886 begint met de toen al foutieve voorschrift: Bak boord het roer! geldt voor beiden, en in volle zee zal niemand van dien regel afwijken (sic). Een andere zaak is of vijf jaar na het invoeren van de nieuwe bepalingen, op één van beide schepen niet het dan foutieve roercommando is gegeven. Heemkundige Kring Walcheren, 22 april 1987 Bij afwezigheid van de voorzitter, die in de Verenigde Staten verblijft, opent Frans van den Driest als vice-voorzitter deze vergadering met een woord van welkom tot de ongeveer 55 aanwezigen. Het jaar 1986 was een goed jaar voor de kring. Ieder kwartaal komen er zo'n 25 nieuwe leden bij en de 1.000 zijn we in 1986 gepasseerd. 'M'en goed geboerd', aldus onze voorzitter. De administratie van dit ledental wordt wel een probleem en daarom zal vanavond de aanschaf van een computer aan de orde komen. Onze bijeenkomsten en excursies worden erg goed bezocht en de voorzitter hoopt ook in het nieuwe jaar op ieders steun en inbreng. Mededelingen Onze secretaris deelt mee, dat de buitenheemse reis van onze kring dit jaar waarschijnlijk zal gaan naar de Norbertijner Abdij in Grimbergen. Voorts is door een actief lid van onze kring gevraagd of het niet mogelijk zou zijn dat wij gidsen opleiden voor Walcheren. Het bestuur zal zich hierover buigen. Er is een nieuw geeltje op komst en wel het verhaal over de boerenbruiloft van Jan Vader. De Commissie Publicaties is momenteel met de drukproeven bezig. De heer Den Hollander vertelt over de werkzaamheden van de werkgroep, die gaat trachten een monument te realiseren voor de Canadezen, die in 1944 op de Sloedam het leven lieten. Men is hiermee druk bezig en we hopen, dat op 31 oktober 1987 de gedenksteen kan worden onthuld. Hierover zullen onze leden via De Wete zeker op de hoogte worden gebracht. De notulen van de jaarvergadering die werd gehouden op 7 mei 1986 worden goedgekeurd. 25

de Wete | 1987 | | pagina 27