DE VEERSE MOLENS door J.H. Midavaine, Veere Naar aanleiding van de vraag van dhr. Van Wijk naar de betekenis van een der gevelstenen in molen 'De Koe' (De Wete, april 1987), heb ik al mijn gegevens betreffende de Veerse molen eens op een rijtje gezet. Helaas moet ik het antwoord op de door dhr. Van Wijk gestelde vraag schuldig blijven, doch wellicht is het voor de lezers van De Wete interessant om iets meer over de Veerse molens te weten. De oudst bekende plattegrond van Veere (Jacob van Deventer, 1550) toont twee molens: een houten open standerdmolen aan de noordzijde der stad tegenover de huidige ophaalbrug en een watermolen (getijmolen), op de plaats van de tegenwoordige molen. Deze watermolen werd gebruikt om koren te malen en is waarschijnlijk de eerste molen die in Veere gebouwd werd. Uit een kontrakt dat Heer Wolferd van Borsele in 1346 met de stad sloot, blijkt, dat deze molen er toen reeds vele jaren stond ('dats te verstane van der Watermole ter Vere, van den Moude aldaer, die ghestaen heuet tote daghe toe van heden, en alle onsen Vaders tiden...'). In het kontrakt, dat afgedrukt staat op blz. 80-83 van Ermerins (le stukje over Veere) geeft Heer Wolferd de stad het recht om zelf een molenaar aan te stellen. Als loon mag deze man het zestiende gemalen vat graan behouden (ongeveer 6°7o). Op blz. 48 schrijft Ermerins het volgende: 'Het jaar 1485, begon met eenen geweldigen storm, die veel schade in Walcheren veroorzaakte, hier een molen ter neder smeet, en langen tyd aanhieldt'. Waarschijnlijk zal toen de houten standerdmolen omgewaaid zijn, die men nadien weer opnieuw heeft opgebouwd, doch die in 1609 is verdwenen, want op de plattegrond van Guic- ciardini zien we alleen een molen op het molenbolwerk. Deze molen is gebouwd in het jaar 1596 toen men de watermolen heeft afge broken. Het was eveneens een houten korenmolen van het open standerd type. In het jaar 1592 heeft men op het Mauritius Bolwerk (vlakbij de Arnemuidse Poort) aan de zuidzijde der stad een houten open standerdmolen gebouwd, die vermoedelijk rond het jaar 1800 is verdwenen. In 1695 bouwde men een stenen achtkantige walmolen met galerij op de resten van de Nelistoren aan de oostzijde der stad (vlakbij de Campveerse Toren), die in 1767 is gesloopt. Deze molen staat fraai afgebeeld op een prent in de Tegen woordige Staat van Zeeland. De houten standerdmolen aan het Molenwater heeft men in 1736 vervangen door een ronde stenen grondzeiler. De bouw werd gegund aan Elias Eliassen, aannemer te Veere, voor 1237,Van deze molen zijn twee gevelstenen bewaard gebleven, die thans zijn ingemetseld aan de westzijde van de huidige molen. Op de ene steen staat een afbeelding van het wapen van Veere (43x65 cm), op de andere (55 x 24 cm) staat de volgende tekst: JEABEE 29

de Wete | 1987 | | pagina 31