CANADEES MONUMENT SLOEDAM Onder de titel 'De naamloze actie en het vergeten monument' schreven Fr. de Nooijer en ondergetekende in De Wete van oktober 1984 over de strijd op en rond de Sloedam gedurende de periode van 31 oktober-2 november 1944. We schreven het artikel naar aanleiding van de herplaatsing van de gedenk steen die eerst geplaatst was op de Sloedijk in de Bijleveldpolder ter nagedachtenis aan het feit dat daar op 2 november 1944 de Schotse 52 Low land Division via het Sloe in die polder geland was. In dat verhaal schreven we ook over de 5e Canadese infanteriebrigade, die bij de verovering van de Sloedam het spits afbeet. Op 31 oktober 1944 zou een compagnie van de Black Watch of Canada 'even over die dijk heenwandelen', maar wordt op de dijk vastgenageld. Dan komen de Calgary Highlanders in actie, maar ook deze troepen slagen er niet in de wel bijzonder sterke tegen stand van de Duitsers te breken. Tenslotte wordt dan ook nog een groep van het Canadese Régiment de Maisonneuve ingezet die echter ook niet verder komt dan het behouden van een klein bruggehoofd aan de Walcherse kant van de Sloedam. Het lijkt me niet juist om thans die hele geschiedenis weer opnieuw te gaan beschrijven. U kunt echter van mij aannemen, dat de strijd gedurende die paar dagen verschrikkelijk was, zó erg, dat er nu nog Canadese oud-strijders met een trauma rondlopen als gevolg van hun inzet op de vervloekte dam. Lees het artikel in De Wete van oktober 1984 nog eens na, lees het artikel in de Prov. Zeeuwse Courant (op pagina 17) van 18 april j.l. nog eens. Weet U: we zijn toen, in oktober 1984, nóg een monument, een gedenkteken, vergeten, nl. dat wat er zou moeten staan voor de Canadezen die daar gesneu veld en gewond zijn. In het bedoelde krante-artikel had ik het over 'een grof schandaal'. Die beschuldiging -want dat is het toch- richt ik óók tot mezelf. Maar, zoals U weet, zijn we wel bezig er iets aan te doen. Op 31 oktober a.s. wordt op de Sloedam het gedenkteken voor de gesneuvelde en gewond geraakte Canadese militairen onthuld. Daarbij zullen een aantal Canadese oud-strijders aanwezig zijn. We moeten uiteraard voor die mensen die hier enkele dagen zullen zijn, zorgen, terwijl er rond het hele gebeuren ook nog andere kosten zijn. Per brief vroegen we het Walcherse en Zuid-Bevelandse bedrijfsleven om financiële en materiële hulp. Daar is redelijk positief op gereageerd. Toch willen we ook nog een beroep doen op de leden van onze Kring. Met name voor wat betreft het 'gastheer zijn' van de Canadezen die komen, zouden we nog wel wat geld kunnen gebruiken. Enkele leden hebben al gereageerd naar aanleiding van het verhaal in de P.Z.C. Zoudt U willen tonen dat U het met onze actie eens bent door een bijdrage te storten op de bankrekening die we voor deze actie hebben geopend? Hier zijn daarvoor de nodige gegevens: Rekening nr. 3038.30.255 t.n.v. Heemkundige Kringen De Bevelanden en Walcheren, Rabobank Arnemuiden/Nieuw- en St. Joosland te Arnemuiden. Girorekening bank: 102776. Bij voorbaat onze hartelijke dank. J. den Hollander 36

de Wete | 1987 | | pagina 38