heren, niet de meest geëigende dag om een nieuwe uitgave te presenteren. We doen dat echter vandaag toch omdat we uitgaan van de kwaliteit van het gebodene. Even een stukje voorgeschiedenis. Zoals U weet werd de HKW in 1971 opgericht en is thans met een 1.070 leden de grootste vereni ging op dit gebied in Zeeland. Onze vereniging ontplooit talrijke aktiviteiten: lezingen en excursies - gemiddeld iedere maand is er wel iets te doen. Daarnaast kennen we aktieve werkgroepen en commissies: de veldnamencommissie, verantwoordelijk voor de uitgave van veldnamenboeken van de diverse plaatsen in ons heem (ik kan U alvast vertellen dat naar verwachting in 1988 het deel over Veere zal gaan verschijnen); de publicatiecommissie, verantwoordelijk voor allerlei uitgaven, waarvan ik speciaal de 3 boeken van Jan Vader wil noemen; de Van Wallenburg Werk groep, die zich bezighoudt met de catalogisatie van een omvang rijke knipselcollectie (waarvan reeds één catalogus is verschenen) en de redaktiecommissie van ons veel geprezen en veel gelezen kwartaalblad 'De Wete'. Zoals U ziet: dat is al met al nogal wat! U kunt zich, dames en heren, wellicht dan ook voorstellen dat het bestuur van de HKW niet direct om nieuwe uitgaven (tweeledig op te vatten) zat te springen. Een aantal van onze leden dacht daar anders over en na enige stevige discussies werd het bestuur over de streep getrokken en een redactiecommissie ingesteld. Een redactiecommissie die bestaat uit: mevrouw drs. Noorlander, dr. ir. Beeftink, de heer Bos, drs. De Klerk, de heer Peters, de heer Teunis en ondergetekende. Het nieuwe boek, kroniek van Walcheren, onder de naam 'Wala- cria', wordt vandaag ten doop gehouden. Het betreft een thema nummer, waarbij het Walcherse landschap -in het persperctief van de komende ruilverkaveling- centraal staat. We stellen het, gezien deze thematiek, zeer op prijs dat de Walcherse burgemeesters (de éne niet-aanwezige heeft een legi tiem excuus) hier vandaag aanwezig willen zijn om straks de eerste exemplaren in ontvangst te nemen. Ik wil tenslotte nog wel even kwijt dat het hier geen jaarboek betreft. Het is een kroniek, die afhankelijk van de ontvangst van deze eerste 'Walacria', en in die ontvangst hebben wij overigens alle vertrouwen, in de toekomst met enige regelmaat zou kunnen gaan verschijnen'. Na de bijeenkomst aldus te hebben geopend gaf de voorzitter het woord aan drs. A.P. de Klerk, ons welbekend van artikelen in De Wete, maar ook als medewerker aan ons veldnamenproject. In een boeiend betoog beklemtoonde hij het belang van het Walcherse landschap en gaf daarbij én aan de Heem kundige Kring én aan de bij de komende ruilverkaveling van Walcheren betrokken overheden behartigenswaardige 'adviezen'. Grondslag van zijn ver haal was het artikel van zijn hand in Walacria 'Geschapen en beschaafd. Vorming en omvorming van het Walcherse landschap'. U moet dit artikel beslist lezen, trouwens de andere bijdragen aan deze bundel ook. 9

de Wete | 1988 | | pagina 11