het logement de 'Campveerschen Toren'. In een advertentie in de Middelburgsche Courant vestigde hij vrijwel jaarlijks de aandacht op de door hem op zaterdag de laatste dag van de Veerse kermis georganiseerde spelen. De belangrijkste spelen waren het ringrijden te paard en het gaaischieten. Daarnaast werd er in sommige jaren ook naar de ring gelopen en kon men zich uitleven met het 'Ringrijden op den kruiwagen', het koekhakken, het bal- werpen en het katknuppelen. Zowel in de achttiende als in de negentiende eeuw waren de herbergen centra van vermaak tijdens de kermis. In de herbergen werd gedanst, gezongen en uiteraard ook veel gedronken. Herbergen waren er in Veere genoeg. In 1806 waren er bijvoorbeeld 'veertig tappers, zeven billiardhouders en drie loge menthouders'. In de loop van de negentiende eeuw daalde het aantal plaatsen waar sterke drank geschonken werd. Toch waren er in 1870 nog steeds een stuk of twaalf herbergen. De kermis werd bezocht door personen uit alle lagen van de Veerse bevolking. Het was niet louter een feest voor het gewone volk. Ook personen uit de hogere lagen van de bevolking namen aan de festiviteiten deel. Dit blijkt onder andere uit een advertentie in de Middelburgsche Courant. In 1861 deelde één van de Veerse ondernemers in de horeca mee, dat hij tijdens de kermis een dansavond organiseerde waarbij de entree zestig cent voor een 'Heer met of zonder Dame' bedroeg. Nog afgezien van het feit dat de Middelburgsche Courant zich niet op de onderste lagen van de bevolking richtte, betekende zestig cent voor de 'gewone man' in de negentiende eeuw een onoverkomelijke barrière. Het gemiddelde weekloon van de arbeider zal in die tijd immers niet of niet ver boven de vijf gulden in de week uitgekomen zijn. De afschaffing van de kermis De kermis in Veere werd afgeschaft in 1871. Deze afschaffing kwam vrij onverwacht. In de literatuur, die tot nu toe over de Nederlandse kermissen verschenen is, worden een aantal faktoren genoemd die tot de afschaffing van kermissen in andere delen van ons land leidden. In hoofdzaak gaat het daarbij om een vijftal faktoren. In de eerste plaats worden economische argumenten aangevoerd. Daarbij wordt onder andere gewezen op het verdwijnen van de jaarmarktfunctie. Ook in Veere werd dit punt in de discussie over de afschaffing naar voren gebracht. Daarnaast wordt in Engelse literatuur wel aangevoerd dat de afschaffing van de kermis in sommige plaatsen verband hield met een econo mische opleving. Voor Veere geldt deze argumentatie niet. De economie van het stadje Veere bewoog zich gedurende de gehele negen tiende eeuw in een neerwaartse lijn. Een laatste argument van economische aard is de schade die de afschaffing van de kermis voor de plaatselijke middenstanders, in het bijzonder de horeca, betekende. De gemeenteraad van Veere oordeelde echter dat op dit punt het algemeen belang boven het belang van individuen moest worden gesteld. Een tweede faktor in de discussie rond de afschaffing van kermissen in Neder land is het excessieve gebruik van sterke drank. Dit tweede argument wordt vaak gecombineerd met een derde punt, namelijk het optreden van vechtpartijen. In het verlengde van deze argumenten mag ook worden gedacht 20

de Wete | 1988 | | pagina 22