Samenvattend zou gesteld kunnen worden dat de ideële bezwaren tesamen met de plaatselijke situatie de meest plausibele verklaring voor de afschaffing van de kermis in Veere vormden. In de vergadering van 31 maart 1871 besloot de Veerse gemeenteraad met algemene stemmen: 'De gemeenteraad van Veere, Gehoord het voorstel van den Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders gedaan tot de gehele afschaffing van de jaar markt; Overwegende, dat de voordelen voor enkele ingezetenen aan de jaarmarkt verbonden, niet opwegen tegen de daaruit voort vloeiende benadeeling der algemeene belangen, als zijnde de zoogenaamde kermis, van haar oorspronkelijke doel geheel ontaard, eene aanleiding tot bevordering van dronkenschap en zedeloosheid en mitsdien, onder meerder, verwaarlozing van den openbaren gezondheidstoestand; Gezien de art. 195 der Gemeentewet; Besluit; Tot de afschaffing der jaarmarkt, onder goedkeuring van Gede puteerde Staten'. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten kwam enige weken later. Tegen het besluit van de gemeenteraad werden geen bezwaren ingebracht. Zo kwam een einde aan een vijfhonderd jaar oude traditie. Weliswaar werden er in de jaren dertig van deze eeuw in Veere weer festiviteiten georganiseerd die op een kermis leken. Het kleinschalige karakter van deze activiteiten wettigde echter geenszins de aanspraken op het gebruik van de term 'kermis'. Zelfs het toenmalige gemeentebestuur plaatste het begrip kermis tussen aanhalings tekens 4). Noten: 1Dit artikel is gebaseerd op een doctoraalscriptie over hetzelfde onderwerp, geschreven in 1986 onder begeleiding van Prof.Dr. A.Th. van Deursen, hoogleraar Nieuwe Geschiedenis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het onderzoek is voornamelijk gebaseerd op bronnen, die zich bevinden in het archief van de gemeente Veere. 2. Notulen gemeenteraad Veere 31-3-1871 3. Notulen gemeenteraad Veere 31-3-1871 4. Verslag van den toestand der gemeente Veere 1933-1939 22

de Wete | 1988 | | pagina 24