Arnemuiden groeit en bouwt gestaag door POPULAIRE WOONGEMEENTE Brakenburgers VRIJDAG 15 JANUARI 1988 ARNEMUIDEN - De beschikbare bouwgrond voor 1988 in Arnemui den is al bijna uitverkocht. De eer ste paar weken van dit jaar ging on geveer 80 procent van de kavels in Brakenburg II-Oost - waar dertig woningen gebouwd kunnen worden - van de hand. In nog geen maand is er voor ongeveer een miljoen gul den grond verkocht. De Arnemuid- se burgemeester M. Markusse, legt trots een grote kaart op tafel van een deel van de nieuwbouwwijk Brakenburg. „Die stukken grond met een kruisje erop zijn nog niet weg", zegt hij. Het is zoeken naar een kruisje. Arnemuiden groeit en bouwt in een tijd waarin andere Zeeuwse gemeen ten piekeren over onverkoopbare perceleh en leegstaande woningen. Terwijl een stad als Vlissingen vorig jaar te kampen kreeg met een nega tieve vestigingsbalans van 575 inwo ners telde Arnemuiden er 61 mensen bij. Het geboorte-overschot in het dorp was bijna gelijk aan het vesti gingsoverschot. Bij elkaar beteken de dat een groei van 121 zielen tot 4.457 inwoners. Buurgemeente Mid delburg groeide slechts met 104 mensen. Alleen Goes overtreft Arne muiden in het Zeeuwse met 227 in woners extra. Eenvoudigweg gezegd komt het de laatste jaren steeds op hetzelfde neer. Arnemuiden zet een bord neer "bouwgrond te koop" en even daar na komt het eerste telefoontje van een belangstellende al binnen. Waar heeft het plaatsje die plotselinge po pulariteit aan te danken? Burgemeester Markusse denkt het wel te weten. Het is goed wonen in Arnemuiden. Zonder lang nadenken somt hij een hele lijst oorzaken voor de groei op. Arnemuiden ligt voorde lig ten opzichte van de grote werk- concentraties in het Sloe en de Wal- cherse steden terwijl het dorp ook op een steenworp afstand van recrea tiegebieden als het Veerse Meer ligt. De bouwgrond in Arnemuiden is veel goedkoper dan in de nabijgele gen steden en ook zijn er geen stren ge beperkingen. Variatie in kavel- groote is mogelijk en vestigingsei sen zijn er niet. Alleen bij premie-A woningeré gaan Arnemuidenaren voor. Maar ook voor huurwoningen in de sociale sector gelden geen ei sen zoals bijvoorbeeld in de nabijge legen plattelandsgemeenten Veere en Dombuig, waar eigen inwoners voorrang hebben, wat er toe kan lei den dat buitenstaanders nooit aan de bak komen. Veel nieuwkomers terkt Arnemuiden zo van buiten Zeeland en ook de eigen jongeren hebben er over het algemeen een voorkeur om in het dorp te blijven of er naar terug te komen. Een groot deel van de groei wordt veroorzaakt door de vele geboortes in het dorp. Dat is overigens van oudsher al zo. Arnemuiden heeft veel orthodox-christelijke bewo ners en dat betekent grote gezinnen. Tel daarbij de gezinnen van de vaak jonge nieuwkomers op en dan wordt het duidelijker waarom Ar nemuiden naast huizen ook scholen bouwt, terwijl andere gemeenten bedenken wat ze met hun lege loka len moeten doen. „Arnemuiden heeft een erg gunstige bevolkingsopbouw", zegt Markusse. „We hebben veel jonge gezinnen in de gemeente en daardoor ook een groot geboorte-overschot. Daarbij komt nog het gegeven dat vrij grote gezinnen van vier, vijf kinderen hier niet buitengewoon zijn. Ik heb alle cijfers van vorig jaar eens op een rij tje laten zetten. De leeftijdscatego rie van 0 tot 14 jaar maakte toen 26 procent van onze bevolking uit, 47 procent bestond uit mensen van 15 tot 44. de categorie 45 tot 64 jaar maakte 18 procent van de bevolking uit en 9 procent van onze mensen was boven de 65." De sterke groei van Arnemuiden is visueel te zien aan de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Brakenburg. De spoorlijn deelt het dorp nu al bij na in tweeën. Aan de ene kant Bra kenburg aan de andere kant het ou de dorp. Momenteel heeft Arnemui den zo'n 1500 woningen. De verhou ding Brakenburg/oud dorp is onge veer 40 staat tot 60. De tijd lijkt niet ver meer dat Brakenburg groter of even groot wordt als het oude dorp. De wijk ontwikkelt zich in een snel treinvaart. Midden jaren zeventig werd de eerste paal geslagen in Bra kenburg I. Midden jaren tachtig werd begonnen aan Brakenburg II. Gaat de groei zo verder dan is die wijk eveneens over een jaar of vijf volgebouwd. De gemeente is mo menteel al druk in onderhandeling over de aankoop van gronden voor Brakenburg III, dat tussen het eer ste deel en de Singel moet komen te liggen. Hoewel de overheid zich meer en meer terugtrekt uit de wo ningbouw ziet Arnemuiden geen grote stagnaties van nieuwbouw voor zich. In Arnemuiden werden toch altijd al meer koopwoningen gebouwd. Er zijn mensen in het dorp, die de Brakenburgers eigenlijk geen echte Arnemuidenarep vinden, "t Zijn die uit Brakenburg weer", werd wel eens met een veelbetekenend knikje ge mompeld toen de schoolvereniging' die twee christelijke scholen beheert zich splitste in een vereniging die de meer orthodoxe bijbelinterpretatie aanhing en één die voornamelijk be stond uit ouders van wat "lichtere" stromen in kerkelijk Nederland. Tot de laatste vereniging hoorden veel ouders uit Brakenburg. Wat blijft er over van een dorpska rakter wanneer er veel nieuwbouw wordt gepleegd? Nog heel wat, denkt burgemeester Markusse. Hij heeft het idee dat het allemaal best harmonieus samengaat, 'oud-Arne- muiden' en de 'import'.„Mensen oriënteren zich natuurlijk ook van tevoren voor ze ergens gaan wonen. Ze weten dat ze hier in Arnemuiden bepaalde zaken kunnen verwach ten. Daar passen ze zich bij aan. De ontwikkelingen staan natuurlijk ook niet stil. Arnemuiden is evenals andeïe dorpen veel opener gewor den. Het is niet meer zo als vroeger, toen mensen hun dorp haast niet uitkwamen. Nu gaan de kinderen naar school in Middelburg. Men werkt buiten het dorp enzovoorts." Zal Arnemuiden dan ook, zelfs wan neer er nog meer mensen van bui tenaf komen, vol kunnen blijven houden aan bijvoorbeeld het ver bieden van georganiseerde sport op zondag? Op die vraag weet de bur gemeester geen antwoord. „Je weet niet hoe zich dat ontwikkelt." En over groei: „Groeien moet je ge staag doen. Zo gaat het hier ook al jaren, steeds met een paar procent. Regelmaat is beter voor een dorp dan ineens een extreme uitbreiding en daarna niets meer." Burgemeester M. Markusse bij nieuwbouw in Brakenburg II:...groeien moetje gestaag doen...

de Wete | 1988 | | pagina 27