ingestelde beroep tegen het besluit van GS wordt ongegrond verklaard. De oorzaak van het teruglopen van het aantal leerlingen op de openbare school wordt gezien in 'het herhaaldelijk staken van het onderwijs'. Er moet nu zo spoedig mogelijk overgegaan worden tot benoeming van een hoofd. Nummer 3 op de voordracht heeft ondertussen bedankt en de gemeenteraad houdt opnieuw de benoeming aan. Omdat binnen zes maanden na overlijden van het vorige hoofd de gemeenteraad nog steeds geen opvolger heeft benoemd, gebeurt dit op 23 november door GS volgens de wet van 28 mei 1879. Tot hoofd wordt benoemd Jacob van den Ende, ingaande 1 decem ber 1883, op een jaarwedde van 800,en Jacob Holthuijzen vertrekt eind november weer naar Viissingen. Het aantal leerlingen neemt weer toe en op 1 januari 1884 bedraagt het aantal 21. Sluiting van de school Goed blijft het niet gaan met de openbare school in Aagtekerke. Op 1 januari 1900 zijn er 8 leerlingen en vier jaar later zijn dat er 9. Op 10 oktober 1904 besluit de raad, per 31 december de school op te heffen en GS keuren dit besluit goed (18 november). Door de minister van Binnenlandse Zaken wordt het besluit geschorst (28 december) en de sluiting wordt uitgesteld tot 1 mei 1905. Op 28 november schrijven 11 ouders een brief aan H.M. de Koningin, waarin ze protesteren tegen de sluiting van de openbare school in Aagtekerke. Zij menen dat zij recht hebben hun kind openbaar onderwijs te doen volgen. Andere openbare scholen zijn te ver weg en Domburg is alleen te bereiken via een slechte en gevaarlijke weg. Ze hebben bezwaar hun kind naar de bijzon dere school te sturen en het zou dus na 31 december van onderwijs verstoken zijn. In een andere brief protesteren 22 andere inwoners van Aagtekerke eveneens tegen sluiting van de school. Ook zij wijzen op de slechte weg naar Domburg en vinden sluiting onaangenaam voor het hoofd der school, die 21 jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan het onderwijs. De brief is mede ondertekend door A.J. Senleijn, predikant Hervormde Gemeente, ongehuwd. Op 18 april 1905 besluit de raad opnieuw de school te sluiten; dit besluit wordt op 20 april goedgekeurd door GS en de school wordt opgeheven op 1 mei 1905. Het hoofd krijgt eervol ontslag op dezelfde datum en komt op wachtgeld, 475,'s jaars. De gemeente Oost- en West-Souburg vraagt de schoolmeubels te mogen kopen voor een billijke prijs. De gemeente vraagt 8,—, Souburg biedt 5,per stuk en de koop gaat niet door. De voormalige school wordt verbouwd tot gemeentehuis. De heer J. van den Ende verlaat Aagtekerke per 1 oktober en de woning van het voormalig hoofd staat te huur per 1 november. Zo is dan een eind gekomen aan honderd jaar openbaar onderwijs in Aagte kerke. Enkele conclusies Overzien we de hiervoor behandelde honderd jaar openbaar onderwijs in Aagtekerke, dan zijn duidelijk enkele conclusies te trekken. 37

de Wete | 1988 | | pagina 43