'k eleze Gebruikte literatuur L.C.F. Bigot-Gilles van Hees 'Verleden en Heden', Beknopte geschiedenis van opvoeding en onderwijs, bewerkt door dr. F.W. Prins, Groningen, 1963 L.W. de Bree, 'Het platteland leert lezen en schrijven', het lager onderwijs op het platteland in de eerste helft van de 19e eeuw, Amsterdam, 1946 L. Dasberg en J.W.G. Jansing, 'Meer kennis, meer kans', Het Nederlands onderwijs 1843-1914, Haarlem, 1978 Encyclopedie van Zeeland, Middelburg, 1982-1984 Ph.J. Idenburg, 'Schets van het Nederlandse schoolwezen', Groningen, 1960 Johan Jansen en S. Visser, 'Van Plato tot Decroly', studiewerk der historische pedagogiek, Purmerend, 1963 14) H.M. Kesteloo, 'Aagtekerke', Middelburg, 1893 J.H. Meysen, 'Lager onderwijs in de spiegel der geschiedenis 1801-1976', 175 jaar nationale wetgeving op het lager onderwijs in Nederland, Den Haag, 1976 N.F. Noordam, 'Historische pedagogiek in Nederland', Nijkerk, 1979 Winkler Prins, Geschiedenis der Nederlanden, deel 3, prof.dr. E.H. Koss- mann, 'De Lage Landen van 1780 tot 1970', Amsterdam-Brussel, 1977 In het kader van het Zeeuwse VOC-festival dat afgelopen zomer, met name op Walcheren plaatsvond, werden door de Stichting VOC publicaties te Middelburg een achttal boeken uitgebracht. Vier van deze uitgaven willen we hier - vanwege de grote betekenis van de VOC voor onze provincie - nog eens nader belichten. In de eerste plaats 'Verbeeld verleden'. Dit boek, dat 94 blz. omvat, is een gezamenlijke uitgave van de Stichting VOC publicaties en de Teekenacademie. Het bestaat uit 50 tekeningen van de Middelburgse beeldend kunstenaar Leen- dert van der Pool en teksten van de kunsthistoricus Lodewijk Wagenaar, verbonden aan het Amsterdams Historisch Museum. Behalve een tweetal verdwenen monumentale gebouwen (het Oostindisch Huis te Middelburg en het Van Dishoeckhuis te Vlissingen) zijn in het boek de thans nog zichtbare herinneringen aan het VOC-tijdperk (1602-1795/98) op Walcheren afgebeeld. We zien onder meer oude kanonnen, gevelstenen, pak- en woonhuizen, munten, kleifiguren en het oude Middelburgse haventracee. Bij de nauwkeuri ge tekeningen van Van der Pool zijn de informatieve teksten van Wagenaar geplaatst (de tekeningen voornamelijk op de linker bladzijde en de teksten rechts), waardoor een twee-eenheid beeld-tekst is ontstaan. Heel fraai is ook 'Johan Nieuhofs beelden van een Chinareis 1655-1657' door de sinoloog en historicus dr. L. Bussé, verbonden aan de Rijksuniversiteit Leiden, en de kunsthistoricus dr. R.L. Falkenburg, voormalig conservator van het Zeeuws Museum. Het boek begeleidde de gelijknamige tentoonstelling in het Zeeuws Museum te Middelburg en bevat drie hoofdstukken van Blussé ('Op zoek naar een verdwenen manuscript', 'Avonturen in China' en een 'Transcriptie van Johan Nieuhofs reisverslag') en één van Falkenburg ('Johan Nieuhofs beelden van China'). In juli 1655 vertrok een Nederlands gezant schap vanuit Batavia naar China. Het was voor het eerst dat een dergelijke reis plaatsvond. Van het gezelschap maakte Johan Nieuhof, van origine een 39

de Wete | 1988 | | pagina 45