Duitser, maar in dienst van de VOC, deel uit. Hij schreef een verslag van de bijzondere reis en maakte bovendien ongeveer 150 schetsen van het Chinese landschap, de steden, de mensen en de natuur. In 1655 werd dit verslag te Amsterdam in druk uitgegeven. Het werd enorm populair en beleefde vele drukken en vertalingen. Met name de prenten, die overigens aan de Europese smaak en mode waren aangepast en hier en daar nogal afweken van de originele tekeningen (zo ontwaren we o.m. trapgevels in China!), hebben grote invloed op de Chinese motieven in de Europese kunst en kunstnijverheid, de zgn. Chinoiserie, gehad. Johan Nieuhof mocht de grote populariteit van zijn reisverslag zelf niet meer beleven: hij verdween in 1672 spoorloos op het eiland Madagascar. Het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bezit in haar collecties een afschrift van Nieuhofs reisverslag, maar het originele journaal - een ma nuscript uit 1658 - bleek zich in de Bibliothèque Nationale te Parijs te bevinden. Het is dit verslag dat in Middelburg op de tentoonstelling te zien was en waaruit 81 kleurenplaten in het onderhavige boekwerk zijn gereproduceerd. 'Johan Nieuhofs beelden van een Chinareis' bevat 100 blz. en een groot aantal illustraties. De talrijke tekstfoutjes doen helaas enige afbreuk aan dit mooie werk. Tot slot twee kleinere uitgaven, beide eveneens ter begeleiding van tentoon stellingen uitgebracht. Wilbert Weber, conservator van het Stedelijk Museum in Vlissingen, schreef 'Een gezonken VOC schip, 't Vliegend Hart'. In dit aardige 25 blz. tellende en rijk geïllustreerde boekje geeft hij een beeld van de in 1735 voor de Walcherse kust vergane Oostindiëvaarder 't Vliegend Hart'. Het schip werd in 1983 wereldnieuws, toen uit het wrak een kist met gouden en zilveren munten werd opgedoken. Allerlei andere, zeer interessante archeologische vondsten bleven daarbij in de schaduw, maar worden hier wat meer naar voren gehaald Van de hand van A.H.J.M. Prinsen, gemeente-archivaris van Veere, ver scheen 'Balthazar de Moucheron. Voorloper van de VOC'. In 22 blz. geeft Prinsen een korte levensbeschrijving van Balthazar de Moucheron (geboren Antwerpen 1552, vermoedelijk overleden in Frankrijk in 1630). Deze koopman reedde reeds vóór de oprichting van de VOC (in 1602) in de jaren 90 van de 16e eeuw schepen uit naar Indië. Na de tekst volgen foto's van enkele Veerse archiefstukken m.b.t. deze reizen en de transcripties daarvan. Leendert van der Pool en Lodewijk Wagenaar, Verbeeld verleden, Middel burg, Stichting VOC publicaties/Middelburgse Teekenacademie, 1987 30,-) L. Blussé en R. Falkenburg, Johan Nieuhofs beelden van een China-reis 1655-1657, Middelburg, Stichting VOC publicaties, 1987 30,—) Wilbert Weber, Een gezonken VOC schip, 't Vliegend Hart, Middelburg, Stichting VOC publicaties, 1987 10, A. Prinsen, Balthazar de Moucheron. Voorloper van de VOC, Middel burg, Stichting VOC publicaties, 1987 (f 5, P.S. 40

de Wete | 1988 | | pagina 46