BU EEN 0ITHUUIN6 R.R. Een stukje voorgeschiedenis: Onderdelen van de 5e Canadese Infanterie Brigade: de regimenten The Black Watch of Canada; The Calgary Highlanders en het Régiment de Maisonneuve fungeerden tussen 31 oktober en 2 november 1944 als voortrekkers voor de Schotse Glasgow Highlanders in hun poging om via de Sloedam Walcheren te veroveren. Aan Walcherse zijde zetten de Duitsers van de gevechtsgroep 'Freiherr Von der Heydte' en van de Herman Goering Divisie alles op alles om dit te voor komen. Hierbij kwamen 135 Canadezen om. Eén van de overlevenden, Lt. Col. Ch. Forbes bezocht deze 'Bloody Cause way' opnieuw in 1984 evenals zijn medestrijder en huidige minister van Veteranenzaken George Hees in 1985. Tot hun verbazing ontbrak een gedenk teken voor hun gevallen makkers. Mr. Forbes startte, terug in Canada, zelf een aktie. Hiervan hoorden beide Heemkundige Kringen in de regio begin 1986 en namen zijn initiatief over. In het najaar van 1986 kwam de aktie op gang: Een comité van aanbeveling doet plaatselijke instellingen en bedrijven hun geldelijk steentje bijdragen. Dit geschiedt ook op andere wijze: De Goese steenhouwerij Zandee biedt gratis aan de gedenksteen te vervaar digen en te graveren. (Tevens restaureren zij het Schotse monument ter plaatse.) In Hotel Zuiderduin te Westkapelle worden de oudstrijders gratis 'ge huisvest'. De Fa. Carlier uit Middelburg zorgt voor passend busvervoer; een Canadees muziekcorps en een Canadese Piper Band, komende uit België worden gratis en met voorrang bij Breskens overgezet. Het geld komt binnen; ook ideeën en plannen wellen overvloedig op bij het gevormde werkcomité: Zó b.v. het idee van onze voortreffelijke penningmeester om Z.K.H. Prins Bernhard te vragen het monument te onthullen. 2

de Wete | 1988 | | pagina 4