Maar 'noblesse oblige', met een prins als onthuller treedt het PROTOCOL in werking. De onthulling van het eenvoudige gedenkteken dreigt het werkcomité boven het hoofd te groeien. Door deze drukke werkzaamheden is de heer Den Hol lander vergeten in De Wete van oktober 1987 een gedetailleerd programma van de onthulling te plaatsen. Hiervoor zijn excuses! Dan blijkt ons heem een kolonel b.d. te herbergen, die als voormalig adjudant van Koningin, nu Prinses, Juliana alle protocollaire voetangels en klemmen kent en weet te omzeilen. Zo treedt de heer Kastelein tot het werkcomité toe. Het stijlvolle verloop van het gebeuren is niet in het minst aan hem te danken; daarvoor onze erkentelijkheid! Zo 'landt', vergezeld door een Canadese delegatie, een 20-tal Sloedam-vete- ranen, waaronder 4 Schotten en 2 Belgische vrijwilligers, die zich in 1944 bij het Régiment de Maisonneuve aansloten, op 30 oktober in Zuiderduin, al van verre verwelkomd door de Canadese, Hollandse en Zeeuwse vlag. Jammer dat de promotor van dit alles, Mr. Forbes, door ziekte van zijn vader het moest laten afweten; en dat, terwijl de Kon. Veren, van Ridders der Militaire Willemsorde zich de moeite getroost had een modelkruis in bruikleen te sturen omdat Mr. Forbes het zijne kwijt bleek te zijn. Het is met onderscheidingen soms toch een moeilijke zaak: Wat te antwoor den, als gevraagd wordt: 'Moet mijn man bij het ceremonieel de grote of kleine ordetekenen dragen?' Enigszins beschaamd sta je daar dan tegenover o-zo-dankbare mensen, over levenden van hen die pas na 43 jaar herdacht worden: Roger Mathew, een Waalse Sloedam-veteraan heeft 2 weken lang de Nederlandse t.v. gevolgd om in het Nederlands zijn dankbaarheid uit te kunnen drukken. Zijn kennis van onze taal behelst citaten van Stijn Streuvels, Multatuli, Guido Gezellp. Ondanks een sluitend draaiboek van de gebeurtenissen op 31 oktober hadden enkele oudstrijders hun wensen. Op de heenweg had rijksweg 58 geen enkel oriëntatiepunt geboden. Zo stonden enkelen van hen om 9 uur die ochtend op de 'oude' Zeeuwse weg aan de Walcherse kant, bij het nog aanwezige boerderijtje en vertelden er persoonlijk over de verschrikkingen daar beleefd. En waar was het viaduct onder de spoorbaan, dat hen indertijd enige dekking had geboden? Aan de Bevelandse kant haalden Mr. Hees e.a. herinneringen op bij een nog aanwezige bunker terzijde, waar hij ooit zijn bevelen gaf. 'Now it 's o.k.', sprak hij: Er kon onthuld worden. Zo vertrok vervolgens, gekleed in uniform en gedecoreerd, de delegatie richting Middelburg, om, aldaar aangekomen, schrijdend achter piper Major Hendersen de Abdij te betreden, waar zij samen met andere genodigden door commissaris der Koningin Dr. C. Boertien begroet en toegesproken werden. In de prachtige statenzaal wachtte hen een lopende lunch. Precies op tijd dirigeerde de doedelzakspeler allen weer naar de gereedstaande bussen. Niets bleek aan het toeval overgelaten: Rijkspolitie en brugwachter droegen zorg voor het ongehinderd passeren van verkeersobstakels. De onthulling 's middags aan rijksweg 258 ging gepaard met militair ceremo nieel: het korps Commandotroepen vormde een erewacht. De Nationale reserve was belast met de begeleiding van de VIP's. Muzikaal werd het geheel omlijst door 2 Canadese muziekkorpsen en door het Fanfarekorps der Genie. 3

de Wete | 1988 | | pagina 5